6 fakte historike që tingëllojnë shumë false për t’u besuar - Business Magazine Albania

6 fakte historike që tingëllojnë shumë false për t’u besuar

6 fakte historike që tingëllojnë shumë false për t’u besuar

Disa fakte historike të së shkuarës që tingëllojnë të rreme sepse ato janë tepër të jashtëzakonshme ose të çuditshme për kohën e tyre. Në këtë epokë të keqinformimit, këtu janë shtatë fakte historike që janë të vërteta, por asnjëherë nuk jemi informuar.

1.Mamuthët ishin akoma gjallë kur po ndërtoheshin piramidat.

Mamuthët e fundit vdiqën vonë në vitin 1650 P.K. në ishullin Wrangle të Rusisë. Edhe pse shumica e popullatave të mamuthëve u zhdukën shumë kohë më parë gjatë periudhave të hershme të Holocenit, pas periudhës së epokës së akullit – disa mbijetuan në ishujt e Alaskës dhe Rusisë. Mamuthët ende jetonin kur Perandoria Egjiptiane ishte jashtëzakonisht e përparuar dhe ndërtonte piramida. Mamuthja e fundit vdiq kur Piramida e Madhe e Gizës kishte ekzistuar për 1000 vjet.

6 fakte historike që tingëllojnë shumë false për t’u besuar

2.Në 1986, dy peshkatarë vdiqën sepse 1.5 milionë tullumbace u lëshuan në qiell gjatë një ngjarjeje për mbledhjen e fondeve në Cleveland, Ohio.

Një rekord botëror për lëshimin e njëkohshëm të balonave u shndërrua në një katastrofë që shkaktoi procese gjyqësore dhe fatura për organizatorët e ngjarjes. Arsyeja prapa kësaj ishte dëmtimi që ballonat shkaktuan kur lëviznin mbi qytet. Ata ranë në aeroportin Burke Lakefront dhe bllokuan rojet bregdetare të Shteteve të Bashkuara për dy varka që u gjetën më pas të mbytura.

3.Jeta e përditshme po shkonte si zakonisht, ndërsa qyteti i Çikagos u rrit me mbi katër metra gjatë viteve 1850 dhe ’60.

Afërsia e Çikagos me një kënetë të bregut të detit ishte arsyeja prapa problemeve serioze të baltës në rrugë, trotuare, dhe madje edhe shpërthimin vdekjeprurës të kolerës në mes të shekullit të 19-të. Në 1855, Bordi i Komisionerëve të Kanalizimeve të Çikagos punësoi një inxhinier për të zgjidhur këtë problem. Inxhinier E.S. Chesbrough i Bostonit propozoi kanalizimet si zgjidhje, por ai tha se kjo do të kërkonte ngritjen e nivelit të qytetit. Pas konsultimit, bordi ra dakord për të ngritur qytetin duke përfshirë ndërtesat dhe rrugët me themele më të larta midis katër deri në katërmbëdhjetë metra  të gjatë për të rritur kullimin nga sipërfaqja e qytetit. Zhdukja e Çikagos zgjati mbi dy dekada, por nuk shqetësoi jetën e përditshme.

6 fakte historike që tingëllojnë shumë false për t’u besuar

4.Presidenti i SHBA Jimmy Carter u sulmua nga një lepur gjigand noti në 1979.

“Presidenti Carter ishte duke peshkuar në vendlindjen e tij në Plains, Georgia, më 20 Prill 1979, i vetëm në një varkë me fund të rrafshët ndërsa stafi ishte në tokë. Carter tha se një lepur, duke u ndjekur nga zagarë «u hodh në ujë dhe notoi drejt varkës time. Kur ai pothuajse arriti atje, unë spërkata pak ujë me një vozitëse”. Kur Carter u kthye në zyrën e tij, stafi i tij nuk e besuan historinë e tij, duke thënë se lepujt nuk mund të notonin. Por një fotograf i Shtëpisë së Bardhë kishte fotografuar incidentin dhe u publikua nga një administrata e mëvonshme. 

5.Heroina u komercializua si trajtim për kollën e fëmijëve.

Një kompani farmaceutike gjermane, Bayer, që prodhon aspirinë, përdori heroinë të komercializuar në vitet 1890 si ilaç për kollën, ftohjen dhe dhimbjen. Bayer madje tregtoi heroinë për përdorim tek fëmijët deri në vitin 1912, vite pasi raportet filluan të shfaqeshin se si mund të ishte ilaç i rrezikshëm.

6 fakte historike që tingëllojnë shumë false për t’u besuar

6.Një spiuni iu dha nderimi më i lartë i shërbimit si nga Aleatët ashtu edhe nga Aksi në Luftën e Dytë Botërore.

Joan Pujol Garcia ishte një spiun spanjoll. Ai punuar si agjent i dyfishtë si për britanikët ashtu edhe për nazistët. Së pari kontaktoi shërbimet e inteligjencës britanike dhe amerikane për punë, por u refuzua. Pas refuzimit, ai vendosi të krijojë një identitet të rremë në mënyrë që të mund t’u afrohej nazistëve. Shpejt pas kësaj, Garcia u pranua të punonte për nazistët, dhe vetëm pak pas kësaj, ai gjithashtu u punësua si një agjent i dyfishtë për Aleatët. Sipas Shërbimit Britanik të Sigurisë MI5 Garcia u solli nazistëve një informacion të fuqishëm që ishte i padobishëm, sepse gjithnjë mbërrinte pak vonë qëllimisht. Sidoqoftë, si rezultat i punës së tij “të vështirë” për nazistët, atij iu dha nga gjermanët Kryqi i Hekurt . Për shërbimin e tij të shkëlqyer si spiun, ai gjithashtu mori Urdhrin Më të Shkëlqyer nga Perandoria Britanike.

6 fakte historike që tingëllojnë shumë false për t’u besuar6 fakte historike që tingëllojnë shumë false për t’u besuar6 fakte historike që tingëllojnë shumë false për t’u besuar

MEDIUM

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0