6 punët verore që paguhen shumë - Business Magazine Albania

6 punët verore që paguhen shumë


 

Punët verore kanë evoluar.

Pishinat private kërkojnë një roje dhe bari i stadiumit nuk mund të pastrohet vet.

Nëse doni të fitoni para edhe gjatë muajve të verës hidhini një sy listës së mëposhtme.

Këto janë 6 punët verore që paguhen shumë:

1. Guidë turistike

A e njihni historinë dhe territorin e vendit tuaj? Nëse po, atëherë konsiderojeni të bëni guida turistike. Qytetet që e kanë të zhvilluar turizmin zakonisht i paguajnë guidat 45 dollarë për orë.

2. Korier shpërndarës

Ju mund të shpërndani më shumë se një picë. Zakonisht korierët dorëzojnë produkte për një tarifë të caktuar… dhe zakonisht për një bakshish. Disa kompani shpërndarjeje i paguajnë korierët e tyre 18 dollarë në orë.

3. Kërcimtar motivues

Gjithmonë nëpër dasma apo gëzime të tjera është një person i cili e hedh hapin i pai në pistën e kërcimit, e më pas gjithë turma motivohet dhe i bashkohet. Disa nga këta njerëz paguhen për ta bërë këtë gjë. Ata nisin festën dhe gjithashtu mbushin xhepat. Disa kompani i punësojnë këta njerëz për evente të ndryshme si dasma, inagurime apo evente të korporatave. Ata zakonisht paguhen me 25 dollarë në orë, ndërsa kërcimtarët më karizmatik fitojnë edhe 100 dollarë në orë.

4. Sekser

Investitorët e pasurive të patundshme shpesh punësojnë sekser për të gjetur shtëpi të cilat kanë nevojë për riparim ose janë bosh. Ata zakonisht paguajnë 50 dollarë për çdo shtëpi të gjetur dhe 500 dollarë nëse arrijnë në një marrëveshje.

5. Mentor

Mentorët janë të rëndësishëm sidomos për studentët e universitetit. Ata janë aty për t’iu këshilluar dhe ndihmuar për detyra të ndryshme me anë të konsultimve dhe kurseve kundrejt një pagese të caktuar. Ju mund të fitoni deri në 20 dollarë në orë.

6. Kultivues gaforresh

Edhe pse konsiderohet si një ndër punët më vdekjeprurëse, ajo paguhet shumë. Kapësit e gaforreve çojnë në shtëpi 3000 deri në 10000 dollarë gjatë 3 muajve të sezonit gaforreve.

/Money

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0