6 punët verore që paguhen shumë


 

Punët verore kanë evoluar.

Pishinat private kërkojnë një roje dhe bari i stadiumit nuk mund të pastrohet vet.

Nëse doni të fitoni para edhe gjatë muajve të verës hidhini një sy listës së mëposhtme.

Këto janë 6 punët verore që paguhen shumë:

1. Guidë turistike

A e njihni historinë dhe territorin e vendit tuaj? Nëse po, atëherë konsiderojeni të bëni guida turistike. Qytetet që e kanë të zhvilluar turizmin zakonisht i paguajnë guidat 45 dollarë për orë.

2. Korier shpërndarës

Ju mund të shpërndani më shumë se një picë. Zakonisht korierët dorëzojnë produkte për një tarifë të caktuar… dhe zakonisht për një bakshish. Disa kompani shpërndarjeje i paguajnë korierët e tyre 18 dollarë në orë.

3. Kërcimtar motivues

Gjithmonë nëpër dasma apo gëzime të tjera është një person i cili e hedh hapin i pai në pistën e kërcimit, e më pas gjithë turma motivohet dhe i bashkohet. Disa nga këta njerëz paguhen për ta bërë këtë gjë. Ata nisin festën dhe gjithashtu mbushin xhepat. Disa kompani i punësojnë këta njerëz për evente të ndryshme si dasma, inagurime apo evente të korporatave. Ata zakonisht paguhen me 25 dollarë në orë, ndërsa kërcimtarët më karizmatik fitojnë edhe 100 dollarë në orë.

4. Sekser

Investitorët e pasurive të patundshme shpesh punësojnë sekser për të gjetur shtëpi të cilat kanë nevojë për riparim ose janë bosh. Ata zakonisht paguajnë 50 dollarë për çdo shtëpi të gjetur dhe 500 dollarë nëse arrijnë në një marrëveshje.

5. Mentor

Mentorët janë të rëndësishëm sidomos për studentët e universitetit. Ata janë aty për t’iu këshilluar dhe ndihmuar për detyra të ndryshme me anë të konsultimve dhe kurseve kundrejt një pagese të caktuar. Ju mund të fitoni deri në 20 dollarë në orë.

6. Kultivues gaforresh

Edhe pse konsiderohet si një ndër punët më vdekjeprurëse, ajo paguhet shumë. Kapësit e gaforreve çojnë në shtëpi 3000 deri në 10000 dollarë gjatë 3 muajve të sezonit gaforreve.

/Money

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale