6 mënyra për të çuar ekipet nga djegia në performancë - Business Magazine Albania

6 mënyra për të çuar ekipet nga djegia në performancë

Në të gjithë globin, punëtorët janë nën presion të vazhdueshëm për të prodhuar rezultate të jashtëzakonshme. Shtojini stresin e inflacionit të vazhdueshëm dhe pasojave mendore të një pandemie globale dhe ne kemi një recetë për djegie të shfrenuar në të gjithë fuqinë punëtore. Edhe përpara se ngjarjet e trazuara të lidhura me Covid-19 të fillonin në vitin 2020, një studim nga Deloitte zbuloi se 77% e të gjithë punëtorëve me kohë të plotë përjetuan një formë të djegies në punët e tyre aktuale. I njëjti hulumtim zbuloi se 70% e të anketuarve mendonin se punëdhënësit e tyre nuk po bënin mjaftueshëm për ta lehtësuar atë.

Ndikimet e djegies përfshijnë energji të reduktuar, ankth, mungesë motivimi, mosangazhim dhe madje edhe kriza të shëndetit mendor. Prandaj, është thelbësore të zbulohen mënyrat se si pronarët/ekzekutivët, duke përfshirë përvojën e punonjësve dhe rekrutimin e profesionistëve, mund t’i ndihmojnë ekipet të shmangin llojet e stresit kronik në vendin e punës që pengojnë performancën.

1. Inkurajoni ekuilibrin punë/jetë
Një nga mënyrat më të sigurta për të shmangur djegien është duke nxitur një ekuilibër të shëndetshëm punë/jetë midis anëtarëve të ekipit. Meqenëse kjo është e lidhur në mënyrë të pashmangshme me kulturën e kompanisë, sipërmarrësit kanë shumë kontroll mbi të.
Filloni duke dhënë shembullin e duhur: Nëse anëtarët e ekipit ju shohin duke punuar 75 orë në javë, ata kanë më shumë gjasa të ndihen të detyruar të bëjnë të njëjtën gjë. Ndryshime të thjeshta, të tilla si mos dërgimi i email-eve gjatë fundjavave ose vonë në mbrëmje, mund të ndihmojnë në vendosjen e tonit, edhe nëse jeni ende duke shtuar orët shtesë.

Shpesh, djegia mund të rrjedhë nga stresi që nuk kanë kohë për t’u marrë me çështje personale ose familjare. Pra, merrni parasysh të përqafoni marrëveshje të veçanta si puna në distancë ose orët fleksibël. Edhe eliminimi i takimeve të panevojshme mund ta mbajë një staf më produktiv dhe t’i lejojë anëtarët e tij të largohen nga zyra në një kohë të arsyeshme.

2. Balanconi ngarkesat e punës
Niveli i lartë i djegies është rezultat i të paturit shumë detyra për të kryer, shpesh në të njëjtën kohë. Është përgjegjësia juaj si pronar që të siguroheni që ngarkesa e punës të shpërndahet në mënyrë të barabartë dhe të identifikoni kur nevojiten burime shtesë. Nuk ka asgjë të keqe t’i kërkosh një ekipi të futet në fushë dhe të shtojë orë shtesë kur është e nevojshme, por shpejt do të bëhet problem kur javët 50 deri në 60 orë janë normë. Ju kurrë nuk do ta çlironi një ekip nga djegia nëse ata vazhdimisht djegin qirinjtë në të dy skajet.
Jeta e tyre do të bëhet më e lehtë duke u ofruar mjetet dhe teknologjinë që u nevojiten për të përmirësuar përpjekjet e tyre. Investimi në gjëra të tilla si automatizimi ose inteligjenca artificiale mund të ndihmojë në uljen e detyrave të përsëritura ose që kërkojnë kohë.

Lexo: Mikrovlerësimet, antidot ndaj mikrosulmeve

3. Mbështetni të thonë “jo” dhe të vendosin kufinj
Ju ka të ngjarë të keni disa njerëz në ekipin tuaj që punojnë si makina. Ata thonë “po!” sa herë që dikush ka nevojë për ndihmë për diçka. Por përfundimisht, djegia do të ndikojë edhe tek ata. Inkurajoni anëtarët e stafit që të jenë të drejtë në lidhje me ngarkesën e tyre të punës dhe të thonë “jo” kur një kërkesë i vë në rrezik produktet e tyre ekzistuese.

4. Siguroni sfida të reja dhe emocionuese
Djegia jo gjithmonë duhet të jetë rezultat i të qenit i mbingarkuar. Në shumë raste, ajo vjen nga thjesht mos shijimi i asaj që po bëni. Në fakt, një studim i referuar në një artikull të Harvard Business Review të vitit 2019 zbuloi se 90% e njerëzve ishin të gatshëm të fitonin më pak para nëse kjo do të thoshte se mund të merrnin një rol ose punë që prodhon punë më kuptimplotë.
Ofrimi i mundësive për të mësuar aftësi të reja dhe për të marrë përsipër sfida të reja, mund të ndihmojë gjithashtu në zbutjen e djegies. Rilidhja e punës së një ekipi me objektivin e përgjithshëm të kompanisë dhe tregimi se si kanë rëndësi rolet e tyre specifike mund t’i ndihmojë ata të ripërqendrohen.

5. Kontaktoni drejtpërdrejt me ekipet
Shumica e menaxherëve kanë kontrolle të rregullta ose kontakt me anëtarët e ekipit. Këto janë mundësi të shkëlqyera për të parë se si ata po përparojnë në objektivat dhe për të përcaktuar se si mund t’i mbështesni më mirë. Thënë kështu, diskutimi i djegies nuk është gjithmonë i lehtë për njerëzit, prandaj pyesni drejtpërdrejt për nivelet e stresit dhe shkaqet e tjera të mundshme të djegies. Duke i inkurajuar ata të shprehen, ju mund të zbuloni çështje që mund të zgjidhen përpara se të bëhen probleme të mëdha.

6. Siguroni seanca për të zvogëluar stresin
Kapja e stresit përpara se të bëhet një çështje kryesore është ideale, por si e trajtojnë pronarët e bizneseve djegien që tashmë është rrënjosur në një ekip? Një fillim i shkëlqyeshëm është ofrimi i programeve të ndihmës së punonjësve (EAPs) që ofrojnë shërbime konfidenciale këshillimi dhe mbështetjeje për të ndihmuar në përballimin e çështjeve personale dhe të lidhura me punën. Pavarësisht nëse është stres, ankth apo sfida të tjera, një EAP mund të sigurojë mjetet e nevojshme për të menaxhuar shëndetin mendor dhe mirëqenien e përgjithshme. Më mirë akoma, burime të tilla janë shpesh të disponueshme përmes operatorit tuaj ekzistues të sigurimit shëndetësor.
Përveç kësaj, organizatat mund të organizojnë seminare mbi teknikat e menaxhimit të stresit. Këto mbulojnë një sërë temash, të tilla si menaxhimi i kohës, ushtrimet e relaksimit dhe praktikat e ndërgjegjes.

Mbështetja e shëndetit mendor të një ekipi mund të marrë gjithashtu formën e inkurajimit të përdorimit të rregullt të orëve të pushimeve të grumbulluara, ose duke ofruar ditë të shëndetit mendor. Marrja e kohës së lirë për t’u rifreskuar nuk është asgjë më pak se thelbësore.

Entreprenuer

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0