6 kriteret kryesore për t'i bërë realitet objektivat e biznesit tuaj personal - Business Magazine Albania

6 kriteret kryesore për t’i bërë realitet objektivat e biznesit tuaj personal

objektivat e biznesit

A keni ëndrra dhe aspirata të mëdha biznesi, por shihni që zbehen me kalimin e kohës?

NGA MARTIN ZWILLING,

Shumë prej profesionistëve të biznesit që takoj në seancat e mia të këshillimit dhe mentorimit të biznesit duken shumë të vendosur për të çuar përpara karrierën e tyre, apo edhe për të filluar bizneset e tyre. Ata janë në kërkim të asaj formule magjike për t’i çuar nga disa ëndrra të paqarta në qëllime specifike me një plan veprues me rezultate reale. Unë besoj se sfida me të cilën përballeni është e njëjta  në çdo aspekt të jetës tuaj.

Më e mira që mund të ofroj, bazuar në përvojën time si profesionist dhe pronar biznesi, është një përmbledhje e hapave që kanë funksionuar për mua dhe të tjerët që njoh, për t’i kthyer idetë dhe aspiratat në rezultate, me një farë mase progresi përgjatë rrugës.

  1. Shndërroni ëndrrat në objektiva të shkruara specifike.

Shumica e njerëzve zbulojnë se shkrimi në letër I objektivave i detyron ata të përballen me realitetin e fillimit dhe matjes së progresit. Sigurohuni që objektivat janë vërtet tuajat, dhe jo një rideklarim i asaj që të tjerët mendojnë se duhet të bëni. Mos nënvlerësoni aftësitë ose potencialin tuaj.

  1. Filloni rrjetëzimin në mënyrë selektive për të ndërtuar marrëdhënie.

Ne të gjithë kemi nevojë për ndihmë në arritjen e objektivave tona, qoftë mentorimi, edukimi apo burimet. Suksesi dhe rritja juaj janë një funksion i njerëzve me të cilët shoqëroheni, duke përfshirë miqtë, profesionistët e biznesit dhe drejtuesit. Ju nuk mund të keni sukses vetëm, ose me marrëdhënie në kundërshtim me objektivat tuaja.

Shumica e profesionistëve të biznesit që njoh e rrethojnë veten me kolegë si ata, ose njerëz që u thonë atyre vetëm atë që duan të dëgjojnë. Mund të mësoni më shumë nga njerëzit që do t’ju japin komente të sinqerta për mangësitë, ose do të zgjerojnë këndvështrimin tuaj me tema të jashtme.

  1. Ndërtoni një plan duke përfshirë një udhërrëfyes dhe pika kontrolli.

Vendosja e pikave reale është e vetmja mënyrë për të gjykuar përparimin dhe për të ditur se kur duhet të festoni hapat e suksesshëm gjatë rrugës. Është e drejtë të punoni si mbrapa ashtu edhe përpara nga ngjarjet kryesore, dhe ju duhet të rishikoni dhe përditësoni planin tuaj rregullisht, ndërsa hasni dhe kapërceni pengesa.

Lexo: Tre sekrete lidershipi nga fituesit e çmimit Nobel

  1. Identifikoni dhe plotësoni përmirësimet e aftësive dhe edukimit

Ne të gjithë kemi dobësi dhe pika të forta, kështu që kryeni një vetëvlerësim për të identifikuar tuajat. Gjithmonë luani me pikat tuaja të forta, por gjithashtu planifikoni dhe matni në mënyrë aktive përparimin në mbrojtjen e atyre fushave që ju pengojnë të arrini qëllimet tuaja. Përdorni vetë-studimin dhe stërvitjen sipas nevojës.

  1. Përqendrohuni në matjen e progresit real çdo javë ose çdo ditë.

Shumica e njerëzve që njoh i lejojnë vetes të shpërqendrohen nga krizat e përditshme dhe humbasin vrullin që u nevojitet për të kapërcyer sfidat e mëdha që hasin gjatë rrugës. Suksesi kërkon një përkushtim për të vazhduar ecjen përpara dhe disiplinë për të parë të paktën gjithmonë një hap përpara.

  1. Drejtohuni për të shtuar dhe rishikuar planin tuaj ndërsa mësoni.

Mjedisi i sotëm i biznesit është në ndryshim të vazhdueshëm, ndaj duhet të jeni të shkathët për t’iu përgjigjur situatave dhe mësimeve të reja. Mos  ngecni në asnjë artikull të vetëm dhe mos kini frikë të kërkoni ndihmë nga jashtë kur shihni një pengesë që mund të kërkojë rikuperim të gjerë ose modifikim të planit tuaj origjinal.

Ju inkurajoj të mos ndiheni fajtorë nëse fokusoheni shumë në qëllimet tuaja të biznesit. Rregulli i parë i produktivitetit është se bërja e asaj që dini dhe doni është çelësi për të maksimizuar vlerën dhe produktin tuaj, duke e bërë atë një fitim për të gjithë rreth jush. Përveç kësaj, nuk është shumë e kënaqshme në planin afatgjatë të jesh i lidhur me zinxhirë me qëllimet e dikujt tjetër, veçanërisht nëse ato nuk janë në përputhje me qëllimet tuaja.

Unë ende gjej shumë profesionistë biznesi shumë të aftë, të cilët disi supozojnë se vetëm puna e palodhur do të çojë në sukses, pa ndonjë plan specifik për të arritur atje. Për konfirmim se planifikimi, vendosmëria dhe fokusi janë çelësat për një të ardhme më të ndritshme, thjesht rishikoni historitë e liderëve të suksesshëm të biznesit sot, si Jeff Bezos. Bëjeni sot ditën e parë të jetës suaj më të mirë të biznesit.

INC

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0