6 gjërat që iPhone nuk mund t’i bëjë krahasuar me telefonat Android


Së fundmi, telefonat Android po evolojnë më shpejt se sa iPhone-ët  e Apple. Këto janë 6 shembujt që tregojnë sesi iPhone po mbetet mbrapa.

Aftësia e karkimit

Telefonat Pixel dhe Galaxy S7 kanë një portë usb karkimi më të shpejtë krahasuar me fishin karikues të një iPhone. Gjithashtu, Samsung, Google, LG dhe madje Microsoft kanë bërë të mundur që telefonat të mund të karikohen me wireless. Kohët e fundit thuhet se kjo metodë do të përdoret edhe në iPhone-ët që do të dalin këtë vit.

Memorie e zgjeruar

Telefonat si Samsung Galaxy S7 kanë një vend të caktuar për kartën SD për një memorie shtesë. iPhone ka vetëm këto memorie me kapacitet: 32 GB, 128GB dhe 256 GB.

Disa telefona Samsung iu lejojnë të përdorini disa karta telefonike, gjë kjo shumë e dobishme për personat të cilët udhetojnë shpesh jashtë vendit.

Rrjetet e kërkimit

Ju nuk mund t’a ndryshoni rrjetin e kërkimit në iPhone siç mund të bëni në një Android. Pra nëse instaloni një rrjet kërkimi, iPhone përsëri do të hap Safarin dhe jo rrjetin e kërkimit që ju keni zgjedhur.

Aplikacionet shtesë

Google është një kompani shumë e madhe me të dhëna, me qindra dhe mijëra servera anë e mbanë botës si përshembull – software-i Android: Gmail, Inbox, Google Maps, Google Drive dhe Google Chrome, të cilët janë në gjendje të hapin dhe të përpunojnë të dhëna në disa mënyra të cilat iPhone thjesht nuk mundet t’i bëj.

Kufjet

Kufjet më fish janë “dëbuar” nga dizajni i ri i iPhone 7 dhe janë zëvendësuar me kufje të cilat lidhen me anë të wireless-it. Fatmirësisht telefonat Android vazhdojnë t’a kenë portën hyrëse për kufjet me fish.

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale