6 gjëra nga të cilat duhet të heqësh dorë për të qenë i/e lumtur

6 gjëra nga të cilat duhet të heqësh dorë për të qenë i/e lumtur

lumturia

Nga Anila Bashllari

Lumturia nuk është qëllim apo destinacion. Ajo është gjendje mentale dhe ne ndjejmë momente lumturie”.

Le ta pranojmë, ajo çfarë duam të gjithë është të ndihemi të lumtur. Nëse do të ishte ndryshe, nuk do ishit duke lexuar këtë artikull.

Nëse arrijmë qëllimet dhe objektivat që i kemi vënë vetes, sigurojmë të mirat materiale që dëshirojmë, na duan dhe vlerësojnë, ndihemi të lumtur. Të paktën kështu mendon pjesa dërrmuese dhe besoj ndajmë të njëjtin këndvështrim.

Përmenda fjalën kështu mendojmë pasi realiteti tregon paksa ndryshe. Çfarë dua të them me këtë? Edhe pse fitojmë eksperiencë nga arritjet tona të vazhdueshme, përsëri ato nuk zëvendësojnë mërzinë që ne ndjejmë me lumturi. Çdokush mund të ketë përjetuar momente arritjesh, që duket sikur japin grimca lumturie dhe më pas zëvendësohen nga boshllëku. Edhe mua shpesh herë më ka ndodhur kështu, dhe ndoshta kjo ka qenë një nga shtysat për të rritur dhe zhvilluar veten në planin personal.

lumturia

Por të ndihesh i/e lumtur ndërkohë që plotëson qëllimet e tua është diçka tjetër dhe në fakt është çelësi më i rëndësishëm drejt suksesit.

Shpesh na bëhet pyetja “Çfarë duam?” dhe mendimet e para klasike janë: karrierë e suksesshme, familje e shëndetshme, shtëpi e mirë, udhëtime…pas disa çastesh qetësie…pa i kushtuar vëmendje faktit që në fakt i duam të gjitha këto që të ndihemi të lumtur.
Të gjithë duam të jemi të lumtur dhe nëse bëhet kjo pyetje të gjithë ngremë dorën lart. Por jo të gjithë mundohemi për këtë: Çfarë duhet të bëj në jetën time për të arritur lumturinë?

Mos ndoshta duhet të heqësh dorë nga disa gjëra që po të pengojnë në heshtje?

Më poshtë po listoj 6 gjërat të cilat duhet t’i sakrifikosh për lumturinë.

lumturia

1.Tejkalo frikërat e tua. Frika ka fuqinë të kontrollojë jetën tuaj duke ju mbajtur në zonën e rehatisë dhe privuar lumturinë. Dikush ka frikë nga gjarpërinjtë, dikush nga të qenit vetvetja dhe dikush tjetër nga të qenit të lumtur. Çerofobia shkaktohet nga frika se njerëzve të lumtur mund t’i ndodhin gjëra që do t’i trishtojnë; lumturia jote mund të ndikojë keq për dikë tjetër etj.
Por frika dhe lumturia nuk mund të ekzistojnë në të njëjtën kohë, nuk mund të jenë pjesë e njëra-tjetrës.
Ndërmerrni hapa të vegjël për të qenë të lumtur: mësoni të shijoni momentet me familjarët dhe miqtë, perëndimin e diellit, lumturohuni kur plotësoni me sukses një detyrë të vështirë. Lumturi mund të ndjesh duke jetuar momentin dhe duke zhvilluar aftësinë e të vëzhguarit të gjërave të vogla dhe qenë mirënjohës për to.

Gjërat e vogla do t’ju mësojnë se nuk ka asgjë për t’u frikësuar.

lumturia

2.Stërvite trurin të mendosh pozitivisht dhe të analizosh mendimet negative dhe mësimet prej tyre. Kritiku më i madh i vetes je TI! “Nuk do ia dalësh! Nuk do të kesh kurrë sukses! Nuk je i/e mirë në atë që bën!” Nëse ia thua një herë vetes këto fjalë, do ia thuash gjithmonë. Mendimet negative ndaj vetes ulin vetëbesimin dhe vetëvlerësimin. Përsërisni gjithmonë në mëngjes “Unë do ia dal!”. Sigurisht që ndryshimi nuk do të ndodhë brenda natës, por kërkon të punoni me veten.
Nëse një mik do të ishte në situatën tuaj, cila është ajo këshillë që nuk do ia thoshit? Përpiquni të mos ia thoni vetes tuaj.

lumturia

3.E shkuara mbetet…e shkuar. Të gjithë kemi një të shkuar. Eksperienca pozitive dhe eksperienca që nuk do të donim t’i kujtonim. Nëse nuk doni që e ardhmja të jetë njësoj, filloni të hiqni dorë nga gjërat që ju mbajnë peng! Mos i lejoni njerëzit që nuk kanë ndikuar për mirë në të shkuarën tuaj, të jenë pjesë e së ardhmes. Nëse e tashmja është gjithçka ju keni, e ardhmja është ajo që keni ëndërruar.

lumturia

4.Jetoni ëndrrën tuaj dhe jo të të tjerëve. Shumë njerëz jetojnë për të përmbushur ëndërrat e prindërve, të miqve apo edhe të dikujt që nuk e njohin… dhe kështu nuk jetojnë jetën e tyre. Mark Twain thotë “Dy janë ditët më të rëndësishme – dita e lindjes dhe dita kur zbulon se pse.” Zbuloni pasionin tuaj dhe do ta kuptoni sa të lumtur do të ndiheni.

lumturia

5.Përqafoni ndryshimin pasi do të përmirësojë jetën tuaj, do të bëjë të mundur lëvizjen nga pika A në atë B, do t’ju rrisë në shumë aspekte. Ju duhet vetëm të filloni. Ndiheni të pasigurt? Universi është me ju për të krijuar dhe hapur dyer, çelësin e të cilave e mbante zona juaj e rehatisë.

lumturia

6.Dështimi dhe suksesi janë pjesë e së njëjtës medalje. Nëse do të jeni gjithmonë të frikësuar se mund të humbisni, jo vetëm që do të jeni më pak të lumtur, por do ta shikoni të ardhmen në një qasje afatshkurtër. Do të bëja 3 krahasime:
“Mundësitë janë si retë. Një mundësi e ikur nuk kthehet.”
“Mundësitë janë si perëndimi i diellit, nëse pret shumë gjatë do e humbasësh.”
“Mundësitë janë si autobuzat, tjetri gjithmonë do të vijë.”
Kur diçka nuk shkon sipas planifikimit, pothuajse gjithmonë, fokusohemi në mënyrën se si rrodhi ky proces dhe harrojmë të ndjekim mundësitë që na presin pas cepit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0