51% e popullsisë e rrezikuar nga varfëria në Shqipëri. Qeveria premton rritje të ndihmës ekonomike - Business Magazine Albania

51% e popullsisë e rrezikuar nga varfëria në Shqipëri. Qeveria premton rritje të ndihmës ekonomike

Shqipëria është në vendin e parë në Europë për rrezikun nga varfëria dhe përjashtimi social shprehet Eurostat në një prej publikimeve të saj.

Është rreth 51% e popullsisë që rrezikohet nga ky status, ndërsa mesatarja e BE-së qëndron në nivelin 21.2%.

Eurostat raporton se faktorët që ndikojnë varfërinë ose përjashtimin social ndikohen nga tregues të tillë si kushtet e jetesës, fëmijët në ngarkim të kryefamiljarit, niveli i arsimimit të prindërve dhe intensiteti në punë.

Kjo përmendej edhe në progresraportin e fundit të BE-së, e cial I kërkonte vendit tonë të merrte më shumë masa për të mborjtur shtresat sociale në nevojë si dhe të zgjeronte politikat e saj sociale.

Lexo edhe: Konfindustria kundër akcizës së gazit të lëngshëm dhe heqjes së rimbursimit për industritë

Nga krahu tjetër në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave, ministraj Delina Ibrahimaj ka theksuar se do të dyfishohet ndihma ekonomike, ndërsa foli për rritje pensionesh me rreth 5%.

“Do të kemi rritje prej 10% të masës së ndihmës ekonomike për të gjitha familjet që përfitojnë ndihmë ekonomike. Nga ana tjetër do të dyfishohet ndihma ekonomike për të gjitha familjet që janë me 3 ose më shumë fëmijë ku përfitojnë rreth 15 mijë familje. Këtu brenda përfitojnë trefishim të ndihmës ekonomike 675 gra të dhunuara dhe të trafikuara dhe 670 fëmijë jetimë nën 18 vjeç.

Sa i përket pensioneve nëse do të shtojmë indeksimin me normën e inflacionit që i bën bazës së rritjes së çmimeve dhe kësaj rritjeje tjetër, mesatarisht rritja e pensioneve në vit shkon rreth 5%”” – u shpreh ajo.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0