5 'Stilet e të menduarit' të Adam Grant zbulojnë çelësin e një lidershipi efektiv dhe rritjes profesionale - Business Magazine Albania

5 ‘Stilet e të menduarit’ të Adam Grant zbulojnë çelësin e një lidershipi efektiv dhe rritjes profesionale

lidershipi efektiv

Po ndodh një ‘luftë’ në biznes. Lidhet me atë që ka mashtruar liderët dhe ekspertët për dekada të tëra. Thelbi është: A lindin apo krijohen liderët e mirë?

Nëse kërkoni në Google ndonjë variant të “çfarë e bën një lider të mirë”, do të ngeceni mbi një mori përkufizimesh nga njerëz të rëndësishëm të çdo industrie apo profesioni. Colin Powell dikur tha: “Liderët efektivë krijohen, nuk lindin. Ata mësojnë nga provat dhe gabimet dhe nga përvoja”.

John Agno, për shembull, një trajner i arrirë biznesi nga Michigan, tha: “Liderët kanë lindur me një talent për të vënë në dyshim mençurinë konvencionale. “Të tjerët mbështeten shumë në aftësitë e lindura, si J. Bryan Bennett, drejtor ekzekutiv i Qendrës së Përsosmërisë së Kujdesit Shëndetësor. Në mendjen e tij, përulësia është thelbi i lidershipit të mirë dhe këtë nuk mund ta mësosh saktësisht.

Kjo na çon te psikologu Adam Grant. Si një shenjë reflektuese ndaj mësimeve të vitit 2021, ai së fundi postoi në Twitter një hierarki stilesh të të menduarit. Në këtë piramidë me pesë nivele, zbulon se si shumica prej nesh e përpunojnë jetën tonë të përditshme dhe, rrjedhimisht, rriten ose ngecin.

Maja e hierarkisë është ajo për të cilën duhet të përpiqemi të gjithë, veçanërisht ata në biznes që kërkojnë ndonjëherë të inovojnë dhe zgjerohen. Është e thjeshtë, me të vërtetë: Më i miri nga të gjithë mendimtarët është në gjendje të thotë: “Mund ta kem gabim”. Ata mirëpresin zërat, opinionet, perspektivat e jashtme. Ata mbështeten në prova pa e hedhur poshtë ndikimin emocional. Me pak fjalë, ata janë nxënës, gjithmonë duan të dinë më shumë. Dhe kjo njohje nuk është vetëm grumbullim informacioni; është të mësosh procese të reja, sisteme të reja, mënyra krejtësisht të reja të të menduarit.

Megjithatë, shumica prej nesh bien poshtë nivelit të lartë të piramidës së Grant. Në ditët tona të mira, ne jemi ato që Grant i quan “mendimtarë kritikë”: ata që mbledhin informacion nga burime të ndryshme dhe janë të gatshëm të vënë në dyshim besueshmërinë e tyre. Në mendjen time, kjo shpesh lë jashtë komponentin emocional, një element kritik nëse pranojmë se, siç ka vënë në dukje Simon Sinek, biznesi ka të bëjë me qeniet njerëzore dhe marrëdhëniet. Marrëdhëniet janë gjithmonë, në një nivel, emocionale.

Lexoni: Çfarë bëjnë njerëzit “super produktivë” ndryshe nga të tjerët?

Nëse e ndiqni piramidën, do të shihni me siguri veten duke reflektuar, të paktën herë pas here. Ju keni të kundërtën, i cili refuzon të pranojë se ai ose ajo e ka gabim; politikani që pëlqen të krijojë skenarë ne-kundër atyre; dhe udhëheqësi i kultit i cili mashtrohet duke menduar se ai/ajo i ka të gjitha përgjigjet, pavarësisht nga provat për të kundërtën.

Kjo ndarje e “personave” të të menduarit është një mjet i dobishëm për vetë-ekzaminim, jo vetëm në fillim të vitit ose në fillimin e një biznesi të ri, por gjithmonë. Ne duhet ta ngjitim këtë piramidë në muret tona, ta ngjitim me shirit në tavolinat dhe monitorët tanë dhe ta varim në dhomat e konferencave. Ne duhet të mendojmë gjithmonë se si po mendojmë, sepse tundimi ynë, për fat të keq, shpesh është të biem deri në fund, ku mendjehapura mbyllet, të dhënat hidhen poshtë dhe egoja jonë ndikohet.

Nëse rritja, suksesi, marrëdhëniet e shëndetshme dhe biznesi i begatë janë në listën tuaj prioritare, atëherë kushtojini vëmendje piramidës së Grantit dhe rikalibroni gjithçka kur të bini nga maja.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0