5 shenja që tregojnë se ju do të bëheni një person i suksesshëm


Ekzistojnë karakteristika të caktuara që njerëzit e suksesshëm ndajnë së bashku. BusinessMag në këtë artikull ju sjell 5 karakteristika që kanë personat e suksesshëm dhe që i demonstrojnë në jetën e përditshme.

  1. Ju e gjeni lumturinë në suksesin e të tjerëve

Fituesit e vlerësojnë suksesin e ekipit mbi çdo gjë tjetër.

  1. Ju kërkoni vazhdimisht për të provuar eksperienca të reja.

“Kërkimi i risive është një nga tiparet që ju mban të shëndetshëm dhe të lumtur dhe nxit rritjen e personalitetit ndërsa jeni të rinj.” Dr. Robert Cloninger

Lexoni: Do bëheni milioner? Ja cilat janë shenjat që e tregojnë…

  1. Nuk mendoni për balancën punë – jetë

Ju mendoni vetëm për jetën. Njerëzit e suksesshëm gjejnë mënyra për të përfshirë familjen në vend që të përjashtojnë veten nga puna.

  1. Ju e dini se suksesi është afatshkurtër, por dinjiteti zgjat përgjithmonë

Kjo është arsyeja pse trajtimi i njerëzve me respekt është i rëndësishëm

  1. Ju nuk mendoni se jeni i veçantë

Njerëzit e suksesshëm karakterizohen nga përulësia

Ndani gëzimin me të tjerët – Kërkoni eksperienca të reja – Jetoni një jetë me harmoni – Karakterizohuni nga respekti dhe dinjiteti – Jini të përulur

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale