5 Mitet për bateritë e telefonave


“Mos e përdor telefonin ndërkohë që karikohet”, “ mos e lër në karikim gjithë natën” dhe “gjithmonë lëre të shkarkohet plotësisht bateria” – këto janë disa nga mitet më popullore për bateritë e smartphone-ve.

Kur bëhet fjalë për jetën e baterive, ka disa rregulla në lidhje me atë që mund të bëni dhe nuk mund të bëni me smartphone-ët tuaj. Ndërkohë që ekzistojnë disa rregulla të cilat janë të vërteta, ka edhe disa “thashetheme” të cilat ju mund t’i injoroni. Bateritë e telefonave kanë evoluar aq shumë në këto vite, duke u bërë më “të zgjuar” dhe të thjeshtë për t’u menaxhuar. Pjesa më e madhe e baterive të litiumit të përdorura nga Samsung dhe Apple, duhet të zgjasin nga 3 deri në 5 vjet, nëse kujdeseni për to siç duhet.

Më poshtë janë 5 mite që ekzistojnë për bateritë e telefonave dhe të vërtetën rreth tyre:

Miti 1: Përdorimi i karikuesve që nuk janë të markës së telefonit tuaj e shkatërron baterinë.

E vërteta: Karikuesët e markave të tjera mund të përdoren dhe nuk ka asnjë problem. Më e mira do të ishte që të shmangni karikuesët të cilët nuk janë origjinal (imitimet).

Mos blini karikues të cilët nuk janë origjinal kur më mirë mund të blini karikues jo të markës tuaj por origjinal. Sipas një eksperiment të bërë nga Lifehacker, rezultoi se karikuesit që ishin të markave të tjera, megjithëse nuk punonin aq mirë sa ato origjinalët, janë në rregull. Ato karikues të cilët ishin imitime mezi karikonin telefonin dhe punonin shumë avash.

Miti 2: Ju nuk duhet t’a përdormi telefonin tuaj ndërkohë që karikohet.

E vërteta: Përdoreni sa të doni, përsa kohë që nuk e keni vendosur në karikim në zgjatus.

Ka disa arsye të frikshme mbas këtij miti. Njerëzit besojnë që duke përdorur një telefon ndërkohë që karikohet do të bëjë që telefoni të shpërthejë ose do të lëndojë dikë nga një shok elektrik. Kjo në fakt i ndodhi një stjuardese kineze të quajtur Ma Ailun në Korrik të 2013, kur ajo po e përdorte telefonin e saj Iphone 4 ndërkohë që po karikohej. Megjithatë, raporti tregoi se ajo po e përdorte në zgjatues, jo direkt në prizë.

Miti 3: Të karikosh telefonin tënd gjithë natën e prish baterinë

E vërteta: Telefoni juaj është më i zgjuar sesa mendoni ju. Sapo mbushet plot, e di se duhet të ndalojë së karikuari. Kjo nënkupton se bateria nuk po karikohet më sapo bëhet 100%.

Megjithatë kjo nuk do të thotë se duhet ta karikoni telefonin tuaj gjithë natën, çdo natë. Bateria e telefonit tuaj do të zgjasë më shumë nëse e mbani të karikur midis 40% dhe 80%.

Miti 4: Ju nuk duhet ta fikni asnjëherë telefonin tuaj

E vërteta: Telefoni juaj mund të jetë një makinë, por ka nevojë për të bërë pushim. Gjeniu i Apple thotë së në mënyrë që të maksimizoni jetën e baterisë tuaj, ju duhet ta fiksni herë pas herë telefonin tuaj, sidomos gjatë natës kur flini.

Ekspertët e Apple rekomandojnë që ta fikni celularin tuaj 1 herë në javë për ta ruajtur atë. Fikja e telefonit është e rëndësisshme edhe për pajisjet Android sepse një ristart mund të ndihmojë përmirësimin e baterisë së telefonit.

Miti 5: Mos e karikoni telefonin tuaj derisa bateria të bjerë plotësisht.

E vërteta: Është më mirë ta karikoni telefonin tuaj çdo ditë sesa një karikim i plotë rrallë herë.

FAKT BONUS – nxehtësia do ta prish baterinë

E vërteta: Kjo është shumë e vërtetë. Nxehtësia dhe teknologjia nuk shkojnë në të njëjtën rrugë dhe nuk është ndryshe për baterinë e telefonave. Telefoni juaj do të jetë i sigurt nëse mbahet në temperaturat e rekomanduara: Apple thotë se 32°F ose 0°C është temperatura më e ulët që mund të durojë. Ndërsa Samsung, garanton se mund të funksionojë nga -4°F deri në 122°F ose nga -20°C deri në 50°C.

Burimi: Shkruar nga Yohana Desta dhe publikuar në mashable.com 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale