5 libra për t’u lexuar këtë verë sipas Gates


Themeluesi i Microsoft, Bill Gates ka përgatitur për dashamirësit e librit listën e pesë librave që duhet lexuar gjatë kësaj vere.

“Këtu në Seattle, vera është një dhuratë pas 9 muaj shirash dhe zymtësie. Qielli është i pastër, nuk ka lagështirë dhe netët janë të freskëta. Më e mira që mund të bësh është të ulesh jashtë duke lexuar një libër të mirë,” e nis shkrimin në blogun e tij “Gates Notes” ku rekomandon 5 librat që duhet të lexohen nga gjithësecili prej nesh gjatë pushimeve të verës.

Librat dallojnë për nga përmbajtja prej biznesit te matematika apo vetё fillimet e njerëzimit. Më poshtë mund të gjeni listën e titujve të këtyre librave:

1. ‘Seveneves’ nga Neal Stephenson

2. ‘The Vital Question’ nga Nick Lane

3. ‘How Not to Be Wrong’ nga Jordan Ellenberg

4. ‘The Power to Compete’ nga Hiroshi Mikitani dhe Ryoichi Mikitani

5. ‘Sapiens: A Brief History of Humankind’ nga Yuval Noah Harari

 

/Publikuar në blogun e Bill GATES.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale