5 filmat më të mirë fantastiko-shkencorë në Netflix për t’i shpëtuar realitetit

Filmi fantastiko-shkencorë është një paraqitje e shkurtër se si mund të jetë jeta. Kini parasysh se nuk është gjithmonë një arratisje e mirëpritur. Disa nga shembujt më të mirë dhe më të dashur të historisë së filmave fantastiko-shkencor përcaktohen nga pamja e errët e jetës dhe shoqërisë që ata përqafojnë. Por zhanri në tërësi ka të bëjë me paraqitjen e një panoramë pak më të errët të jetës së përditshme.

Nëse jeni abonent i Netflix dhe jeni në kërkim të filmave fantastiko-shkencor, më poshtë po ju japim 5 filmat më të mirë të këtij zhanri që mund të shikoni në Netflix.

  1. Jurassic Park (1993)

Disa filma nuk kanë nevojë për prezantim. Jurassic Park është me siguri një nga ato filma, dhe jo vetëm për shkak të të gjitha memeve të lavdishme të Jeff Goldblum.

Parku tematik i aventurave me dinozaurë të Steven Spielberg, bazuar në librin e Michael Crichton me të njëjtin titull është i përjetshëm. Po, është vendosur qartë në një botë të viteve 1990. Por e gjithë ideja e filmit është ndërtuar rreth teknologjisë që humbt vlerën e saj kur ju ftoni dinozaurët e zhdukur prej kohësh në botën tonë moderne. A do ta kishte shpëtuar situatën një iPhone në këtë rast. Në asnjë mënyrë destinacioni i pushimeve Park Jurassic ishte i dënuar që nga fillimi.

  1. Starship Troopers (1997)

Shpjegimi më i thjeshtë i Starship Troopers është se është një film fantastiko -shkencor mbi luftën e njerëzimit kundër një race aliene të insekteve gjigande. Por ky shpjegim i shkurtër përshkruan shumë thjesht këtë film të shkëlqyeshëm.

Regjisori Paul Verhoeven adaptoi romanin e Robert Heinlein – i cili paraqet një pamje mjaft teknike të së njëjtës luftë, të plotësuar me taktika të hollësishme dhe zhargon ushtarak – në një film plot më gjakderdhje, i cili shfaq dhunë dhe lakuriqësi. Por brenda këtij spektakli është një koment i ashpër satirik për kompleksin ushtarako-industrial.

  1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Eternal Sunshine of the Spotless Mind ka sukses si film fantastiko-shkencor, me nota romance dhe psikologjike. Ai tregon historinë e Joel Barish (Jim Carrey) dhe Clementine Kruczynski (Kate Winslet), një çift, marrëdhënia e kujdesshme dhe e thellë e të cilëve përfundon në fatkeqësi, duke i lënë të dy aq të shkatërruar sa që ata punësojnë një kompani për të fshirë kujtimet e tyre për njëri-tjetrin.

Me të vërtetë, Eternal Sunshine of the Spotless Mind është një histori për kujtesën dhe lidhjen, dhe forcat e paprekshme që shtyjnë njerëzit së bashku – si dhe ato që i largojnë ata. Eksplorimi i ideve universale në film nënkupton se është po aq imponues sot sa ishte në vitin 2004.

  1. Cloudy With a Chance of Meatballs (2009)

Tregon parimin se  shkenca përmban potencialin për një inovacion fantastik … ashti si dhe për një shkatërrim spektakolar. Në filmin Cloudy With a Chance of Meatballs, një shpikës i pasur me emrin Flint e merr këtë mësim në mënyrën më të vështirë të mundshme. Flint krijon një pajisje që e bën ushqimin që literalisht të bjerë nga qielli, i cili fillimisht krijon  kënaqësi në qytetin të tij të vogël. Për fat të keq, ai zbulon se këto ushqime vijnë me një sërë pasoja të padëshiruara dhe duhet të gjejë një mënyrë për të ndaluar që shpikja e tij të shkatërrojë botën.

Kombinimi i shakave, animacionit të shkëlqyeshëm dhe mesazhit të ëmbël, Cloudy With a Chans of Meatballs është një pjatë e shijshme për të gjitha moshat.

  1. The Core (2003)

Të mendosh se ishte një kohë kur historia për shkatërrimin e botës nga dora e njeriut dukej shumë e largët. The Core ndjek një ekip njerëzish pothuajse shkencëtarë të cilët shkojnë në një mision për të zbritur në qendër të Tokës, në mënyrë që ata të mund të krijojnë një seri shpërthimesh bërthamore që do të shpëtojnë planetin.

Asnjë fjalë e sajuar. Është plotësisht qesharake në mënyrën më të mirë, veçanërisht me një kast që përfshin Hilary Swank, Aaron Eckhart, Delroy Lindo dhe Stanley Tucci.

MASHABLE

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale