5 fakte interesante për ekonominë zvicerane - Business Magazine Albania

5 fakte interesante për ekonominë zvicerane

fakte interesante

Zvicra është një nga ekonomitë më konkurruese në botë, në një pjesë të madhe falë sektorit të saj të lulëzuar të shërbimit, e veçanërisht atij financiar. Sipas standardeve ndërkombëtare, borxhi publik në Zvicër është i ulët dhe vendi ka një sistem tatimor konkurrues. Ndërmarrjet e vogla dhe të mesme janë shtylla kryesore e ekonomisë zvicerane të orientuar drejt eksportit.

Politika e saj e afatgjate e sigurisë monetare dhe stabiliteti politik ka bërë Zvicra të jetë një strehë e sigurt për investitorët, duke krijuar një ekonomi që është gjithnjë e varur nga një valë e qëndrueshme e investimeve të huaja. Për shkak të përmasave të vogla të vendit dhe specializimit të lartë të punës, industria dhe tregtia janë çelësat për jetesë ekonomisë së Zvicrës. Zvicra ka arritur të ardhurat për kokë banori një nga më të larta në botë me shkallën e papunësisë të ulët dhe një buxhet të balancuar. Sektori i shërbimeve ka luajtur një rol të rëndësishëm ekonomik.

Lexo: Jonid Jorgji me filmin e ri në kinema “Dy luanë drejt Venecias”. Jeta mes kinemasë, medias dhe biznesit

Përveç kësaj, ekonomia e Zvicrës renditet e para në botë në Indeksin Global të Inovacionit 2015 dhe e treta në 2020 në Raportin Global të Konkurrencës. GDP e Zvicrës është e dyta më e larta në botë per capita, gjë që e bën atë një nga vendet më të mira në botë për të jetuar. Economy club sjell 5 faktet më interesante.

  1. Zvicra ka GDP-në e dytë më të madhe per capita në botë.
  2. Mbi 99% e kompanive zvicërane janë ndërmarrje të vogla dhe të mesme (më pak se 250 të punësuar)
  3. Bujqësia kontribuon vetëm 0.7% në GDP-në e saj, ndërsa sektori i shërbimeve zë 74%.
  4. Zvicra është eksportuesi kryesor i orëve në botë. Sipas qeverisë zvicërane, vendi eksporton orë dhe produkte të orës me një vlerë prej më shumë se $21 miliardë në vit. Zvicra ka normën më të ulët të TVSH-së në Europë. 8% vendoset për shumicën e mallrave dhe shërbimeve, 3.8% për shërbimet e akomodimit dhe 2.5% për nevojat themelore.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0