5 arsyet e zakonshme pse zgjoheni gjatë natës, sipas mjekëve - Business Magazine Albania

5 arsyet e zakonshme pse zgjoheni gjatë natës, sipas mjekëve

mjekëve

Më thuaj diçka më të bezdisshme sesa të zgjohesh në mes të natës dhe pastaj të kesh probleme të flesh prapë gjumë. Epo, sado irrituese të jetë kjo situatë, vlen të përmendet se një nga arsyet më të zakonshme për t’u zgjuar në mes të natës ndodh sepse është thjesht pjesë e ciklit tuaj normal të gjumit. Por sa kohë supozohet të jeni të zgjuar kur kjo ndodh, sa raste të zgjimit çdo natë janë shumë, dhe nëse ky numër është i tepërt, çfarë mund t’i shkaktojë këto zgjime shtesë?

“Të gjithë zgjohen pesë deri në shtatë herë në natë midis përfundimit të cikleve të plota të gjumit,” thotë ekspertja e gjumit Shelby Harris. “Çdo zgjim është jashtëzakonisht i shkurtër, dhe ne biem përsëri në gjumë me amnezi për të.”

Ose, të paktën, kështu duhet menduar. Thënë kjo, përjetimi i dy ose tre zgjimeve që në të vërtetë i mbani mend është i zakonshëm dhe në përgjithësi është NBD për kohën tuaj të shtyrjes, për aq kohë sa të jeni në gjendje të ktheheni në gjumë relativisht shpejt, shton Dr. Harris. Mosha mund të luajë një faktor këtu, duke pasur parasysh se të rinjtë kanë tendencë të zgjohen një ose dy herë në natë për pak kohë, ndërsa njerëzit e moshuar kanë tendencë të kenë më shumë “gjumë të thyer, të cekët”.

Pavarësisht nga mosha juaj, megjithatë, ajo që ka më shumë rëndësi se fakti sa herë zgjoheni është kohëzgjatja e ndërprerjes dhe nëse mëngjeset tuaja janë të trazuara nga kjo pasojë. “Ju mund të zgjoheni vetëm dy herë gjatë natës, por nëse një zgjim zgjat për një orë shumë herë në javë, ky ka të ngjarë të jetë një problem,” thotë Dr. Harris.

Pra, nëse ndiheni të rraskapitur nga gjumi juaj i prishur dhe nuk keni qenë në gjendje të identifikoni një fajtor, shikoni pesë arsyet kryesore që ju zgjojnë në mes të natës (përtej të qenit pjesë e një cikli normal gjumë-zgjim) që Dr. Harris sheh me klientët e saj. Si për çdo çështje që ka të bëjë me shëndetin tuaj personal, kërkimi i këshillës së një profesionisti mjekësor mund t’ju ndihmojë të ecni përpara në mënyrë efektive.

Lexoni: Pesë gjëra fantastike, që bën truri kur je në gjumë

Më poshtë, gjeni 5 arsye të zakonshme që mund të shpjegojnë pse zgjoheni në mes të natës (dhe çfarë të bëni për secilën).

  1. Gërhitja

Mund të jenë gërhitjet tuaja problemi. Meqë gërhitja mund të jetë një shqetësim shëndetësor, të shkosh tek një mjek që merret me këtë problematikë do të ishte një hap i ardhshëm i zgjuar.

  1. Natyra thërret… shpesh

Nëse e shihni veten duke u zgjuar çdo natë dhe pastaj e keni të vështirë të ktheheni në gjumë, përpiquni të hidratoheni sic duhet. Ndërsa hidratimi i mirë mund të çojë në një gjumë më të mirë të natës në përgjithësi, Dr Harris thotë që të mos pini lëngje tre orë para gjumit. Ose ndoshta, përpiquni ta mbani ankthin tuaj nën kontroll, sepse mund të jetë ankthi që ndikon dhe jo marrja e pijeve tuaja.

  1. Sikleti që çon në përpëlitje

Duhet ta ndjeni këtë në çdo nivel, veçanërisht fizikisht. Nëse është problemi i dyshekut, jastëkut apo batanijes tuaj, zgjidhja më e shpejtë është t’i ndërroni ato.

  1. Temperatura

Fondacioni Kombëtar i Gjumit rekomandon një temperaturë midis 16°C dhe 19°C për të bërë një gjumë optimal, kështu që merrni parasysh temperaturën e dhomës tuaj. “Dhoma juaj e gjumit duhet të jetë e freskët dhe e rehatshme,” thotë Dr Harris. “Ne shpesh shkojmë në shtrat të ftohtë dhe e kemi dhomën më të ngrohtë se idealja, vetëm për t’u zgjuar në mes të natës për shkak të djersitjes.”

  1. Ankthi ose një tru aktiv

Është super e mundur që ndërsa trupi juaj të jetë i mbërthyer si një insekt, mendja juaj po vrapon në një lloj maratone. Edhe kjo mund t’ju ​​mbajë zgjuar. “Pasi të keni fjetur për disa orë, mund të zgjoheni midis cikleve të gjumit dhe gjithçka që ishte në trurin tuaj para gjumit ka të ngjarë të jetë atje dhe më e fortë në mes të natës,” thotë Dr. Harris.

Sigurisht, nuk ka asnjë zgjidhje të vetme për këtë, por një rekomandim nga specialisti i gjumit, Nate Watson, MD, ishte të mbante një ditar shqetësimi para gjumit. Provoni të shënoni atë që ju bezdis për disa net me radhë nëse e gjeni veten të mbërthyer nga shqetësimi. Dhe pavarësisht se çfarë mund të jetë shkaku, i armatosur me njohuri të reja dhe specifike, shpresa është që ëndrrat e këndshme të jenë në të ardhmen tuaj të afërt.

/wellandgood

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0