4 hapa që mund të ndërmerrni për t'u bërë të pasur - Business Magazine Albania

4 hapa që mund të ndërmerrni për t’u bërë të pasur


Ndërtimi i pasurisë është një çështje për të cilën duhet punuar në mënyrë të vazhdueshme dhe menaxhimi i mirë i parave që ju keni. Edhe pak fat është një ndihmë e madhe.

Presidenti i zgjedhur Donald Trump ka lindur në pasuri. Puna e tij e parë i është dorëzuar atij në formën e një titulli fisnik i pasurive të patundshme të babait të tij manjat. Shumica prej nesh nuk janë aq me fat.

Rruga drejt pasurisë për shumicën e njerëzve është më e komplikuar, më e mbushur me pengesa dhe unike e rrethanave personale. Ndërsa Trump kishte pasuri në duart e tij, pjesa tjetër duhet ta bëjë në një mënyrë tjetër. Ne duhet të marrim vendime të zgjuara me paratë që kemi dhe të ndërtojmë pasurinë me kalimin e kohës. Më poshtë është mënyra më e shpejtë për ta bërë këtë:

1. Paguani borxhin e interesit të lartë
Hapi i parë për pasuri është për të zgjidhur borxhin e papaguar. Mbajtja e borxhit të konsiderueshëm pengon aftësinë e njerëzve për të bërë investime të reja dhe për të blerë asete. Filloni me kredinë me interes të lartë dhe punoni shumë. Borxhi me kosto të ulët mund të jetë në rregull – mendoj nën 3 %- por kreditë me interes të lartë, me norma midis 5-20%, duhet të paguhen sa më shpejt të jetë e mundur. Në mënyrë që të fitoni kontrollin e financave tuaja, paguani borxhin derisa të keni paguar të gjitha kreditë me norma të larta interesi.

2. Shpenzoni më pak se sa fitoni
Ky hap është ndoshta më i lehtë për t’u thënë dhe më i vështirë për t’u bërë. Llogarisni cilat janë shpenzimet tuaja mujore dhe mundohuni që këtë shumë ta zvogëloni në krahasim me të ardhurat mujore. Çelësi është ulja e shpenzimeve më pak se të ardhurat tuaja në mënyrë që ju mund të ndërtoni një “jastëk të kursimeve”. Filloni ngadalë duke vendosur larg një sasi të caktuar çdo muaj që ju lejon të mbani të holla të mjaftueshme në dorë për të paguar faturat, për të paguar borxhet dhe për të jetuar disi të qetë.

3. Ndërtoni një “jastëk kursimesh”
Ti nuk e di se çfarë mund të ndodhë me të ardhurat tuaja. Mbajtja e një jastëku kursimesh për të mbuluar tre deri në gjashtë muaj të shpenzimeve me anë të kursimeve është një plan i rëndësishëm. Pronarët e bizneseve të vogla ndërmarrin një qëndrim të ngjashëm.

4. Bëhuni një pronar
Filloni të investoni pasi keni ndërtuar këtë jastëk kursimesh. Ne të gjithë themi “puno fort dhe do të shpërblehesh”, por kjo nuk do të thotë që ju do të jeni i pasur. Pasuria vjen nga pronësia. Merrini kursimet e mësipërme dhe blini një portofol të larmishëm aksionesh, obligacionesh dhe pasuri të tjera që do të rriten. Monitoroni progresin e investimeve tuaja dhe zgjeroni portofolin tuaj.

Njerëzit nuk e ndërtojnë pasurinë vetëm duke punuar shumë. Ata ndërtojnë një fole duke patur në pronësi gjëra që bëhen më të vlefshme me kalimin e kohës dhe investojnë në mënyrë të përgjegjshme. Në mënyrë që të bëheni një pronar, ju duhet të paguani borxhin, të shpenzoni më pak se fitoni, të ruani mjaftueshëm për të jetuar tre deri në gjashtë muaj pa të ardhura dhe të investoni në asetet e arritshme. Dera është e hapur për të gjithë që të ndjekë këto hapa dhe të bëhet i pasur.

burimi: entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0