36% e kafshëve të rralla shiten online - Business Magazine Albania

36% e kafshëve të rralla shiten online

Tregtia në internet është gjithnjë e më e përhapur, përfshirë atë të kafshëve, veçanërisht të zvarranikëve. Nga breshkat te kameleonët, rreth 36% e specieve të zvarranikëve janë shitur në internet, i cili është bërë tregu kryesor për shkëmbimin e tyre globalisht. Shumë prej specieve të shitura janë të rrezikuara, të tilla si breshka e Kepit të Njollosur apo kameleoni tigër i Seychelles. Studimi është kryer nga Akademia Kineze e Shkencave, botuar në revistën ”Nature Communications”.

LEXO: Qentë zbulojnë udhëtarët me koronavirus, Finlanda nis eksperimentin në aeroport

Pavarësisht nga shumëllojshmëria e tyre e madhe, shumica e importeve janë përqendruar në 13 lloje (kryesisht krokodilët, pitonët dhe hardhucat), të shpërndara në 125 vende. Studiuesit, të udhëhequr nga Alice Hughes, studiuan tregtinë në internet në 151 site  shitjeje me pakicë të zvarranikëve në internet, në pesë gjuhë, për të dokumentuar tregtinë në internet për 11 050 specie midis 2000 dhe 2019. Pastaj ata i referuan këto të dhëna me informacionin e përfshirë. në dy baza të dhënash ndërkombëtare të specializuara në tregtinë e kafshëve të egra, Cites dhe Lemis. Autorët verifikuan se 3 943 specie janë shitur në internet (e barabartë me 36%), 79% e të cilave nuk respektojnë rregulloren e tregtisë, CITES.

Nëse ndikimi i kësaj tregti, megjithëse ligjore, nuk monitorohet, paralajmërojnë studiuesit, speciet endemike dhe zvarraniket mund të jenë viktimat e ardhshme të krizës së biodiversitetit në planetin tonë. Sugjerimi i tyre është të ndryshojë status quo-ja, dhe të bëhen kontrolle përpara se të autorizohet shitja e këtyre kafshëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0