3 truke për të komunikuar në mënyrë efektive kur vishni një maskë

3 truke për të komunikuar në mënyrë efektive kur vishni një maskë

Me rastet e Covidit nëpër botë dhe moti i ftohtë, ka shumë të ngjarë që maskën do ta vendosni më shpesh në muajt e ardhshëm. Kjo është thelbësore për biznesin, por siç e kemi zbuluar tashmë të gjithë, krijon gjithashtu sfida të komunikimit.

Është mjaft e lehtë për të keqkuptuar njëri-tjetrin pa maska, dhe ekspertët dhe mendja e shëndoshë pajtohen që mbulimi i gjysmës së fytyrës e bën më të vështirë për të përcjellë emocione, veçanërisht ngrohtësi, pasi tingujt deformohen.

Nëse jeni të shqetësuar se si ta mbani komunitetin tuaj të sigurt duke ndjekur udhëzimet e shëndetit publik, por gjithashtu dëshironi të komunikoni qartë me klientët dhe punonjësit, çfarë mund të bëni? Në bisedë së fundi, trajnerja e  komunikimit Cheryl Chambers ofroi tri këshilla.

1.Komunikoni me anë të shikimit

Kur goja juaj është e mbuluar, duhet të mbështeteni më shumë tek sytë. “Ju mund të rigjeni një farë kontrolli mbi komunikimin duke punuar me sytë. Nëse doni të rrisni mirëkuptimin me një individ të maskuar, duhet ta shikoni në sy”, rekomandon Chambers. Ajo paralajmëron gjithashtu që “të thuhet më lehtë”, kontakti me sy shkakton vetëdijen për veten, konsumon energji shtesë të trurit dhe bëhet i pakëndshëm pas vetëm tre sekondash”.

Vështrimi në sy i personit tjetër mund të shfaqet i vështirë në fillim, por siç thekson Sandy Ong i BBC-së, kjo është vetëm ajo që njerëzit mësojnë të bëjnë në vendet ku mbulesa e fytyrës është e zakonshme për arsye fetare ose kulturore.

“Unë do të isha pak më e vetëdijshme për sjelljet e tyre joverbalet, duke mbajtur më shumë kontakte me sy për të kuptuar se si ndiheshin, për të provuar dhe për të marrë një lloj emocioni”, i thotë Ong një grua që u rrit në Arabinë Saudite. “Nuk ishte e vështirë, por ishte shumë ndryshe”. Të mësosh t’u kushtosh më shumë vëmendje syve, është një aftësi e mësuar dhe nëse miliona në Lindjen e Mesme mund ta zotërojnë atë, edhe ti mund të kesh.

3 truke për të komunikuar në mënyrë efektive kur vishni një maskë

Lexo:8 këshilla për t’i mbajtur marrëdhëniet e punës larg tensioneve

2.Kushtojini më shumë vëmendje gjuhës së trupit

Sytë kanë më shumë peshë gjatë një bisede të maskuar. Po kështu edhe gjuha e trupit. “Për shembull, kur dikush është i lumtur, ngrihen drejt dhe ngre kokën; kur janë të trishtuar, ata ulin kokën; dhe kur janë të zemëruar, i gjithë trupi tensionohet. Mësoni se si njerëzit i përdorin trupat e tyre për të përcjellë emocione. Kjo mund të ndihmojë në zvogëlimin e pasigurisë që ndjen, kur komunikon me dikë me maskë”,thotë Chambers.

Një kuptim më i mirë i këtyre shenjave mund t’ju ndihmojë gjithashtu të përcillni mesazhin e duhur me trupin”. Ju mund të paraqiteni më të vëmendshëm duke e kthyer trupin tuaj drejt individit, duke u mbështetur ose duke tundur kokën. Për të bërë të ditur një person tjetër që dëshironi të filloni të flisni, drejtoni qëndrimin, ose tundni kokën më shpesh,” sugjeron Chambers.

Lexo:Ja se si t’i jepni përparësi vetes tuaj gjatë një krize

3.Rregulloni tonin, jo volumin

Meqenëse maskat mërzisin paksa zërat tanë, mund të jetë joshëse ta ngrini zërin si përgjigje. Por të bërtasësh nuk e bën kuptimin tënd më të qartë. Thjesht të bën të dukesh i çmendur. Çfarë duhet të bëni në vend të kësaj? Chambers sugjeron të lidheni me zërin e brendshëm dhe t’i kushtoni më shumë vëmendje tonit kur flisni.

“Provojeni këtë – thoni frazën:”Nuk të pashë atje”, sikur të kishe frikë. Tani bëj sikur je i lumtur. Tani sikur je i hutuar. Shanset janë që, dokush që të dëgjon mund të identifikojë lehtësisht emocionet e tua edhe pa të parë”, tha ajo. “Ndryshimi i tonit të zërit mund të ndryshojë të gjithë bisedën. Kështu që, në vend që të rrisni volumin, provoni të përmirësoni tonin”.

Lidhja themelore midis të gjitha këshillave të Chambers është se komunikimi në mënyrë efektive, ndërsa mbani një maskë, kërkon pak më shumë përpjekje, por mund të bëhet. Dhe meqë virusi nuk na ka dhënë zgjidhje, është një aftësi që të gjithë do të duhet të bëjmë më të mirën për ta zotëruar.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale