3 pyetjet më të zakonshme dhe të ndërlikuara të bëra në intervistat e punës për financat - dhe si t'u përgjigjeni atyre  - Business Magazine Albania

3 pyetjet më të zakonshme dhe të ndërlikuara të bëra në intervistat e punës për financat – dhe si t’u përgjigjeni atyre 

financat

Fillimi i një karriere në financë mund të jetë i vështirë.  

Tani është koha e përkryer që studentët e financës dhe ekonomisë të hyjnë në fuqinë punëtore. Praktikantët në Wall Street po bëjnë 30% më shumë këtë vit, me disa që fitojnë afro 10,000 dollarë në muaj. Ekzistojnë disa kërkesa standarde për marrjen e këtyre mundësive, si lëndët përkatëse, një GPA e lartë dhe përvojën përkatëse. Por njohja e gjërave të duhura për të thënë gjatë intervistës luan një rol të madh në kapjen e punës. 

Sipas Patrick Curtis, themeluesi dhe CEO i Wall Street Oasis (WSO), një biznes modelimi financiar dhe trajnimi për intervista për fusha si investimi bankar dhe financa, rrjetëzimi është çelësi për të marrë pozicionin tuaj të madh. 

“E gjitha ka të bëjë me marrëdhëniet. Ti njeh dikë nga brenda, dhe kaq. Kështu e merrni intervistën,” thotë Curtis për CNBC Make It. “Dhe më pas, nëse e merrni intervistën, jeni gati dhe keni analizuar pyetjet tuaja teknike, pse dëshironi të jeni atje dhe çfarë është puna, sepse keni biseduar dhe mësuar nga njerëz që janë tashmë në industrisë.” 

Lexoni: “Mos i anashkaloni kurrë këto 7 pyetje klasike të intervistës së punës”, thotë CEO dhe eksperti i punësimit prej 22 vitesh

Curtis thotë se procesi i intervistës mund të jetë stresues, por përgatitja e plotë mund t’ju ndihmojë t’i përgjigjeni disa prej pyetjeve të vështira. 

Ekipi në Wall Street Oasis përpilon listat e pyetjeve të mundshme të intervistës për të cilat kandidatët duhet të përgatiten. Këtu janë tre nga pyetjet e tyre kryesore të intervistës dhe si t’u përgjigjeni atyre: 

Më tregoni për një kohë që… 

Sipas WSO, kjo pyetje është e zakonshme gjatë intervistave për pozicione në bankingun investues. Megjithëse ka shumë variacione të kësaj pyetjeje, ata sugjerojnë që të keni një “përgjigje të sprovuar mirë për secilën prej tyre dhe një udhëzim të përgjithshëm për t’u ndjekur”. 

“Idealisht, ju mund të dilni me 6-8 histori që mbulojnë 30-40 pyetjet bazë, me vetëm modifikime të vogla.” 

WSO sugjeron përdorimin e metodës SOAR për të hartuar historinë tuaj: 

  • S: Situata, vendose historinë në rreth 10-15 sekonda 
  • O: Pengesa, përshkruani se cili është problemi në 10-15 sekonda 
  • Përgjigje: Veprimi, tregoni atyre se si keni planifikuar ta zgjidhni problemin në 60-75 sekonda 
  • R: Rezultati, përshkruani se çfarë ndodhi pasi keni ndërmarrë veprime në 15-30 sekonda 

Çfarë do të thoshte për ju shoku/shoku juaj i dhomës/menaxheri i mëparshëm? 

WSO thotë se kjo pyetje është e shpeshtë në intervistat e kapitalit privat dhe intervistuesit po kërkojnë përgjigje që shfaqin “vetëbesim të përzierë me njëfarë përulësie”. 

Nëse nuk kërkohet në mënyrë specifike, WSO thotë se kandidatët nuk duhet të ndihen të nënshtruar për të përmendur dobësitë e tyre përveç pikave të tyre të forta. Në vend të kësaj, përdorni këtë pyetje për t’i treguar intervistuesit pikat tuaja të forta dhe përdorni histori ose shembuj nëse është e mundur. 

“Kur përballen me këtë pyetje, disa kandidatë e kanë të vështirë të lavdërojnë veten dhe nuk arrijnë të nxjerrin në pah cilësitë e tyre më të mira. Kandidatët e tjerë e teprojnë dhe e përshkruajnë veten me terma absurdisht të ndezur. Pika e ëmbël për këtë pyetje është të përshkruani veten me disa terma të arsyeshëm pozitivë që shpresoni se janë të pranishme tek ju ose që të tjerët shohin tek ju.” 

Nëse do të kishit 1 milion dollarë për të filluar ndonjë biznes tani, çfarë do të bënit? 

Nëse keni një intervistë për një punë në një fond investimi, shanset janë që do t’ju bëhet kjo pyetje. WSO thotë se përgjigja juaj, kthimi i kapitalit, rritja, apo edhe situata të veçanta mund të vlerësohen. 

“Për një qasje rritjeje, flisni për një biznes që do të jeni në gjendje të rrisni shpejt shitjet, përdoruesit dhe ndoshta pjesën e tregut, dhe mos u shqetësoni për fitimet. Qëllimi përfundimtar mund të jetë mbledhja e kapitalit shtesë të jashtëm nga engjëjt ose firmat sipërmarrëse ose dalja nga kompania duke u blerë. 

Lexoni: 5 pyetje që duhen bërë në fund të një interviste 

Në një fond oportunist ose të situatave të veçanta, ju mund të diskutoni fillimin e një kompanie mbajtëse për të blerë aktive me çmime më të ulëta që do të ofronin një kthim të arsyeshëm nga investimi, duke përfshirë “pasuri të lira të paluajtshme, shtëpi të lëvizshme ose asete të tjera në vështirësi”. 

Për një qasje të vlerës, rentabilitetit dhe kthimit të kapitalit, WSO sugjeron fokusimin në një ide biznesi me “marzh të lartë dhe konkurrencë të ulët” që mund të tregojë rritje të qëndrueshme të të ardhurave dhe përfitimit. 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0