3 mënyra se si t'i bëni punonjësit tuaj të qëndrojnë - Business Magazine Albania

3 mënyra se si t’i bëni punonjësit tuaj të qëndrojnë

punonjësit

Ndërsa normat e larta të qarkullimit të punonjësve vazhdojnë të rriten, udhëheqësve të biznesit u është dashur të zhvendosen për t’u përshtatur me atë që punonjësit duan vërtet në këtë ekonomi të drejtuar nga ta. Përfitimet për të tërhequr dhe mbajtur talentin janë sigurisht pjesë e ekuacionit, por ato nuk janë të mjaftueshme.

Për t’i bërë punonjësit të qëndrojnë dhe të mos japin dorëheqjen kërkon liderë të përqëndruar te njerëzit. Megjithatë, kjo është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet. Udhëheqja e mirë është në fund të fundit një punë e brendshme, është se kush jeni në thelbin e qenies suaj, jo ajo që “bëni”.

Udhëheqja e mirë kërkon aftësi, zemër, kokë, duar dhe gatishmëri për t’u shërbyer të tjerëve. Pikërisht në vazhdën e kësaj më poshtë janë tre gjëra që udhëheqësit duhet të marrin parasysh për t’u siguruar që njerëzit do të qëndrojnë më gjatë:

  1. Ofroni mundësi karriere dhe rritje

Punonjësit e sotëm jo vetëm që duan aftësinë për të rritur karrierën e tyre, por duan gjithashtu mundësinë për të eksploruar shtigje të ndryshme karriere, duke ndjekur mundësi që përputhen me aftësitë dhe interesat e tyre. Pyetja nuk është nëse punonjësit tuaj po kërkojnë ndryshim, por se ku do të zgjedhin ta bëjnë atë ndryshim. Pse të mos u ofroni atyre zgjedhjen në kompaninë e tyre aktuale? Sipas hulumtimit të ri nga Gloat, një platformë tregu për talentin e fuqisë punëtore, gati dy të tretat e të anketuarve nuk e shohin vendin e tyre aktual të punës si ofrimin e opsioneve dhe mundësive që ata kërkojnë.

Punëdhënësit duhet të zëvendësojnë shkallët tradicionale të karrierës që u mundësojnë njerëzve të tyre të rriten jo vetëm vertikalisht, por edhe nëpër departamente dhe funksione.

Lexoni: 9 praktikat më të mira për të përmirësuar aftësitë tuaja të komunikimit dhe për t’u bërë një udhëheqës më efektiv

  1. Siguroni më shumë kohë me punonjësit

Ndërsa videokonferenca na lejon të “shihemi” me njëri-tjetrin, mund të mos jetë e mjaftueshme për të nxitur të njëjtat marrëdhënie që punonjësit po ndërtonin me mbikëqyrësit e tyre kur takoheshin personalisht. Sipas Indeksit të Talentit Beamery 2021, i cili zbuloi për atë që duan më shumë se 5,000 punonjës, gjysma e të anketuarve në SHBA besonin se mungesa e një kohe të përbashkët me punëdhënësin e tyre në fakt pengoi mundësitë e tyre të promovimit vitin e kaluar.

Liderët duhet ta kenë prioritet takimin me ekipin e tyre për të diskutuar qëllimet e rrugës së karrierës dhe mundësitë e rritjes. “Duke hartuar të ardhmen e tyre, punonjësit do të vizualizojnë më mirë atë që duhet të bëjnë për të siguruar një promovim, të arrijnë piketa kryesore dhe kërkojnë mbështetje zhvillimore,” thotë Abakar Saidov, bashkëthemelues dhe CEO në Beamery.

  1. Hapni linjat e komunikimit

Mungesa e komunikimit është një shkak i madh i mosangazhimit dhe ndryshimit të punonjësve. Përveç rishikimeve standarde vjetore të performancës së punonjësve, përdorni mjete digjitale të burimeve njerëzore për të kapur komente të shpeshta dhe në kohë reale, në mënyrë që të dini se çfarë po ndodh realisht me punonjësit tuaj.

Për më tepër, për t’u siguruar që njerëzit të mos heqin dorë, mbani mend se udhëheqësit e mirë këto ditë janë gjithashtu trajnerë të mirë. Ata përdorin takimet e tyre një-me-një si një mundësi të vazhdueshme për të bërë pyetje të fuqishme për të rritur vetëdijen dhe për të përshpejtuar të mësuarit; ata marrin kohë për të mentoruar punonjësit dhe për të zgjeruar rritjen e tyre duke i ekspozuar në role të reja. Kjo është ajo që punonjësit me arritje të larta dëshirojnë dhe duan të vazhdojnë të zhvillohen dhe të ndërtojnë pikat e tyre të forta.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0