3 mënyra për të mos menduar për punën. - Business Magazine Albania

3 mënyra për të mos menduar për punën.

Pavarësisht nëse e doni punën tuaj ose e urreni atë , ndoshta mendoni për punën edhe në orët tuaja të pushimit. Kjo është e natyrshme, por ka raste kur gjë behët diccka e merzitshme.

1. Krijoni ritualet e tranzicionit.
Udhëtimi nga puna në shtëpi është një akt fizik që ju ndan nga zyra, por përpiquni të shtoni diçka mendore që shkëputje të jetë më e plotë. Ekspertët rekomandojnë “të dëgjoni ose të lexoni diçka të lehtë”. “Pyetsni anëtarët e familjes tuaj (ose miqtë ose shokët e dhomës) për ditët e tyre dhe sfidoni veten që të jeni një dëgjues i mirë. Përqendrimi te njerëzit e tjerë dhe nevojat e tyre është një mënyrë e shkëlqyer për të dalë nga koka juaj.”

2. Jepini trurit tuaj një problem tjetër për të zgjidhur.
Nëse mendja juaj është ende duke u rrotulluar pas largimit nga zyra, kanalizoni atë energji në diçka tjetër. Po pyesni nëse duhet të merrni pjesë në dasmën e kushëririt tuaj? Po përpiqeni të vendosni se çfarë ngjyre të lyeni banjën? Përdorni kohën e menjëhershme pas punës për të menduar për këtë.

Lexo:”Ora e Tokës”, thirrje për fikjen e dritave 60 minuta

3. Jepini vetes një “kohë shqetësimi”.
Kjo është ndoshta një nga këshillat më të dobishme, veçanërisht nëse jam duke menduar për një problem të vështirë. Programoni një kohë të mëvonshme për tu stresuar. Mendoni, “Unë do t’i përgjigjem atij emaili nesër në mëngjes duke pirë kafe dhe nuk do ta mendoj deri atëherë”, ose “Ai takim i tmerrshëm është caktuar për të martën, kështu që do të ndaj dy orë të hënën për t’u përgatitur (për t’u shqetësuar ) për të. Shpesh, truri juaj thjesht duhet të dijë se ka një kohë për të menduar për atë çështje – dhe tani nuk është ajo kohë.

themuse

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0