3 gjëra që duhet të bëni për një përshtypje të parë të mirë - Business Magazine Albania

3 gjëra që duhet të bëni për një përshtypje të parë të mirë

përshtypje

Përshtypjet e para mund të jenë të fuqishme dhe afatgjata. Një përshtypje e parë zgjat rreth 7 sekonda, vetëm 7 sekonda të shpejtë që mund të ndikojnë në karrierën tuaj, ose në jetën tuaj të ardhshme.

Në këtë artikull ju sjellim 3 gjëra që mund të bëni për të mahnitur vërtet dikë kur takoheni për herë të parë:

  1. Jini të hapur

Njerëzit që janë të hapur dhe komunikojnë me gjeste e kanë fytyra ekspresive, pëlqehen më shumë se njerëzit që janë më të vështirë për t’u lexuar.

Gjuha e trupit tuaj mund të ketë një ndikim të madh në mënyrën se si do të perceptoheni, kështu që mbajtja e një qëndrimi të hapur dhe kontakti me sy mund të bëjë një ndryshim të madh në atë që njerëzit do të mendojnë për ju në takimin e parë.

Lexoni: Shqiptari, kadet i policisë në Milford, ndjek ëndrrën amerikane. Bëhet shtetas i SHBA

  1. Bëni kërkimin tuaj

Ne jemi gjithashtu të prirur të pëlqejmë njerëzit me të cilët kemi diçka të përbashkët. Pra, mësoni për pëlqimet e mundshme të shefave tuaj të rinj para se të filloni në një punë të re.

  1. Bëhuni një dëgjues i mirë

Mund të duket bazike, por shfaqja e interesit ndaj dikujt që po flet për atë që po thotë krijon një përshtypje të parë shumë të favorshme.

Nuk ka rëndësi nëse është një punëdhënës i mundshëm, një lidhje e mundshme dashurie, apo një mik i ri, të gjithë duan të dëgjohen dhe një tregues i mirë i një marrëdhënie të shëndetshme është dikush që është i gatshëm të dëgjojë dhe jo gjithmonë të jetë ai që flet.

Dhe kush nuk dëshiron të duket tërheqës? Pra, tregojuni njerëzve që takoni sa interesant jeni.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0