3 gjëra për të kërkuar nga puna juaj e parë


Gjetja e punës së parë nuk është e lehtë dhe shpeshherë ne duhet të zgjedhim midis pak alternativave. Sidoqoftë gjatë kërkimit për punë duhet të keni parasysh 3 elementë  të rëndësishëm për të zgjedhur ofertën më të mirë. 

1. Një menaxher i mirë 

Prania e një menaxheri të mirë gjatë viteve të para të karrierës do ju ndihmojë shumë gjatë viteve tuaja të punës. Të punosh me dikë që është i talentuar dhe i gatshëm t’ju ndihmojë të zhvilloheni është një fillim i mbarë për ju. Një menaxher demotivues është humbje kohe për karrierën tuaj profesionale. N.q.s jeni në një skuadër të mirë pune, sigurohuni të bëni më të mirën . Zhvilloni aftësitë tuaja në projektet që do të punoni dhe qëndroni sa më aktivë. Të jesh i ri është një avantazh i madh, për sa kohë ju keni ëndrra të mëdha dhe energji krijuese. Një menaxher i mirë do t’iu shtyjë për t’u marrë me projekte që  zhvillojnë karrierën tuaj. Asgjë e dobishme nuk mund të përfitohet nga një menaxher i paaftë. Zgjedhja që të punoni me nje menaxher të talentuar është e rëndësishme për rritjen tuaj profesionale.

2. Zhvillimi profesional 

Gjetja e një ambjenti zhvillues krijon mundësi të reja për rritjen tuaj profesionale. Mendoni për njerëzit që kanë zgjedhur të punojnë për kompanitë më të mira në treg. A ishin këta persona më pak të zgjuar se miqtë e tyre që punojnë në kompani me pozita jo të forta? Ndoshta jo. Aftësia e punonjësve të kompanive më të mira është se ata punojnë dhe kërkojnë gjithmonë të zgjerojnë talentet e tyre.  Rritja juaj profesionale krijon gjithmonë mundësi të reja pune.  Gjatë fillimeve tuaja, ju duhet të jeni të gatshëm të punoni me projektet më të reja që vijnë në kompani. Merrni përsipër sfida, bëhuni zgjidhës problemesh dhe zgjeroni aftësitë tuaja. Kompanitë mediokre ia u bëjnë të vështirë një gjë të tillë.

3. Suksesi financiar i kompanisë

Shumica e punonjësve të rinj në kompani nuk i kuptojnë apo nuk kanë njohuri për fitimet dhe humbjet e biznesit. Të jesh i aftë të kuptosh vendimet që ndihmojnë ose dëmtojnë  suksesin financiar të kompanisë është e rëndësishme. Ngulmoni që të lexoni paraprakisht pasqyrën financiare të biznesit që doni të punoni. Kjo analizë financiare  do ju ndihmojë të kuptoni se si bëhen paratë dhe a ia vlen të investoheni apo jo. Pavarësisht skuadrës që do bëheni pjesë, qoftë kjo skuadra e projektimit të produktit, marketingut, shitjes apo financës, ju duhet të kuptoni se si lëviz paraja brënda kompanisë. Në të ardhmen kur do ju duhet të merrni vendime që ndikojnë direkt në rritjen e biznesit, ju do të dini gjendjen financiare brënda kompanisë. N.q.s nuk dini të bëni një analizë financiare të thjeshtë të kompanisë ku punoni, atëherë më e mira është të merrni klasa apo të ndiqni kurse online në këtë fushë. Ja vlen të shpenzoni disa netë për të mësuar këto njohuri.

Këto janë 3 elementët kryesorë që duhet të keni në mendje para se të zgjidhni një punë të re: një menaxher i mirë, një kompani në rritje dhe analiza e parasë.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale