24 njerëzit, që u bënë shumë të suksesshëm pas moshës 40 vjeçare » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes

24 njerëzit, që u bënë shumë të suksesshëm pas moshës 40 vjeçare

Për shumë prej nesh, një ditëlindje mund të jetë një kujtesë se si ka kaluar një vit dhe aspiratat tona më të larta vijnë duke u zbehur. Ka shumë shembuj, të njerëzve të suksesshëm në shumë industri, të cilët kanë vërtetuar se nuk kemi nevojë që të kemi plotësuar të gjitha qëllimet tona deri në moshën 30 vjeçare.

Ne do të hedhim një vështrim në disa prej tyre, nga projektuesja e njohur e modës Vera Wang, e cila nuk ka hartuar veshjen e saj të parë, derisa ajo ishte 40 vjeç, te shkrimtari Harry Bernstein, i cili është autor i librave të panumërta të refuzuar para se të bëhej suksesi i tij i parë në moshën 96 vjeçare.

Frymëzohuni nga ata, të cilët na tregojnë që nuk është asnjëherë shumë vonë.

Stan Lee krijoi filmin komik të tij të parë hit “Fantastic Four”, vetëm pas turpërimit prej ditëlindjes së tij të 39-të në vitin 1961. Në vitet e ardhshme, ai krijoi legjendarin ‘Marvel Universe’, karaktere të tilla si Spider-Man dhe X-Men, të cilët u bënë ikonat kulturore të Amerikës.

Donald Fisher ishte 40 vjeç dhe nuk kishte përvojë në tregti, kur ai dhe gruaja e tij, Doris, hapën dyqanin e parë ‘Gap’ në San Francisko në vitin 1969. Rrobat e Gap shpejt dolën në modë, dhe sot kompania është një nga zinxhirët më të mëdhenj botërore në veshje.

Vera Wang ishte një gazetare para se të hynte në industrinë e modës në moshën 40 vjeçare. Sot ajo është një nga dizajneret më të larta botërore të grave.

Gary Heavin ishte 40vjeç kur ai hapi qendrën e parë të palestrës në vitin 1992, e cila përfundoi duke u bërë një nga më të suksesshmet në vitet ’90.

Robin Chase themeloi ‘Zipcar’ në moshën 42 vjeçare në vitin 2000. Ajo u largua nga kompania në vitin 2011 dhe vazhdon të ndërtojë dhe këshillojë startup-e, si dhe të shërbejë si anëtare e Forumit Ekonomik Botëror.

Samuel L. Jackson ka qenë një element kryesor i Hollywood-it për vite, por ai do të kishte vetëm disa role deri para se të vlerësohej me çmime në moshën 43 vjeçare në filmin e Spike Lee “Jungle Fever”, në vitin 1991.

Sam Walton ka pasur një karrierë mjaft të suksesshme në menaxhimin e shitjes me pakicë në të 20-tat dhe në të 30-at, por rruga e tij drejt suksesit astronomik filloi në moshën 44 vjeçare, kur ai themeloi Wal-Mart-in e parë në Rogers, Arkansas, në vitin 1962.

Henry Ford ishte 45 vjeç kur ai krijoi makinën Model T revolucionare në vitin 1908.

Jack Weil ishte 45 vjeç kur ai themeloi atë që u bë marka më popullore për veshjet kauboj,Veshjet Rockmount Ranch. Ai mbeti CEO i saj derisa vdiq në moshën 107 vjeçare në vitin 2008.

Rodney Dangerfield mbahet mend si një komedian legjendar, por ai nuk ka bërë asnjë ditë pushim deri sa pati një paraqitje të bujshme në “Ed Sullivan Show” në moshën 46 vjeçare.

Momofuku Ando forcoi vendin e tij në historinë e junk-food(ushqim i shpejtë), kur ai shpiku Ramen-in e çastit në moshën 48 vjeçare në vitin 1958.

Charles Darwin kaloi shumicën e jetës së tij si një natyralist, por në vitin 1859 në moshën 50 vjeçare studimi “Mbi origjinën e specieve”, ndryshoi komunitetin shkencor përgjithmonë.

Julia Child ka punuar në reklama dhe në media para se të shkruante librin e saj të parë të gatimit, kur ajo ishte 50, duke filluar karrierën e saj si një kuzhiniere e famshme në vitin 1961.

Jack Cover punoi si shkencëtar për institucione, duke përfshirë NASA dhe IBM para se ai të bëhej një sipërmarrës i suksesshëm në moshën 50 vjeçare për shpikjen e armës Taser në vitin 1970.

Betty White është një nga aktoret komike më të vlerësuara me çmime në histori, por ajo nuk ishte bërë një ikonë derisa ju bashkua kastit të “Mary Tyler Moore Show”, në vitin 1973 në moshën 51 vjeçare.

Tim dhe Nina Zagat ishin dy avokatë 51-vjeçarë kur botuan koleksionin e tyre të parë të revistës së restoranteve nën emrin Zagat në vitin 1979. Përfundimisht u bënë një shenjë e autoritetit të kulinarisë.

Taikichiro Mori ishte një akademik, i cili u bë një investitor i pasurive të patundshme në moshën 51, kur ai themeloi ‘Mori Building Company’. Investimet e tij të shkëlqyera e bënë atë njeriun më të pasur në botë në vitin 1992, kur ai kishte një vlerë neto prej 13 miliardë $.

Ray Kroc kaloi karrierën e tij si shitës i pajisjeve të produkteve të qumështit para se të blinte McDonalds në moshën 52 vjeçre në vitin 1954. Ai u rrit në botën më të madhë të eskluzivitetit të fast-food-it në botë.

Wally Blume kishte një karrierë të gjatë në biznesin e qumështit para se të fillonte kompaninë e tij të akullores, ‘Denali Flavors’, në moshën 57 vjeçre në vitin 1995. Kompania raportoi të ardhura prej $ 80 milionë në vitin 2009.

Laura Ingalls Wilder i kaloi vitet e saj të fundit duke shkruar tregime gjysmë-autobiografike duke përdorur vajzën e saj të arsimuar, Rose, si një redaktore. Ajo botoi librin e saj të parë “Pak House” në moshën 65 vjeçare në vitin 1932. Ato shpejt u bënë librat klasikë letrarë për fëmijë dhe baza për emisionin “Little House on the Prairie.”

Harland Sanders, i njohur më mirë si koloneli Sanders, ishte 62 vjeç kur ai themeloi biznesin eksluziv ‘Kentucky Fried Chicken’ në vitin 1952. Ai e shiti biznesin për $ 2 milion 12 vjet më vonë.

Anna Mary Robertson Moses, e njohur si gjyshe Moses, filloi karrierën e saj në pikturë në moshën 78 vjeçare. Në vitin 2006, një nga pikturat e saj u shit për 1.2 milion $.

Harry Bernstein kaloi një jetë të gjatë duke shkruar në errësirë, por në fund arriti famën në moshën 96 vjeçare për biografinë e tij të vitit 2007, “The Invisible Wall: A Love Story That Broke Barriers.” (Një mur i padukshëm: Një histori dashurie që thyen barrierat)

 

 

burimi: businessinsider