200.000 dollarë për ata që hakojnë telefonët Android


Zakonisht, Projekti Zero i Google është i zënë duke zbuluar dhe raportuar dobësi në softuerët dhe pajisjet e kompanive të tjera. Tani ato duan që ju të zbuloni “vrima” në Android.

Synimi është të fitojnë interesimin hakerat të pavarur duke ofruar një shumë të madhe parash. $200,000 të jemi më ekzakt, i cili është dyfishi i maksimumit të mëparshëm të Google. Për të fituar paratë, gjithçka duhet të bëni është të gjeni një mënyrë se si të ekzekutoni kod nga jashtë në një Nexus 6P ose 5X që përdorin Android Nougat 7.0.

Ju mund të lidhni zinxhir çdo shfrytëzim që të doni për të marrë kontroll të telefonit, por duhet të jeni të aftë ta bëni këtë me vetëm dy pjesë informacioni – numrin e telefonin dhe e-mail-in në të cilin është i regjistruar telefoni.

$200,000 me të vertetë duken shumë para, por mos harroni se këto shfrytëzime janë të njëjtat në të cilat grupet si NSA dhe firmat si Grupi NSO i Izraelit duan t’i kenë në duar. NSO faturon shumë para për të hyrë në një telefon—qindra mijëra dollarë për pajisje.

Google ofron çmim maksimal për personin e parë apo ekipin e parë, por e kupton se mund të ketë më shumë se një mënyrë. Për këtë ofron $100,000 për të dytët dhe do të ofrojë edhe disa çmime $50,000.

Burimi: pcworld.al 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale