2 fushat që duhet t'i mbani nën kontroll si menaxher - Business Magazine Albania

2 fushat që duhet t’i mbani nën kontroll si menaxher

2 fushat që duhet t'i mbani nën kontroll si menaxher
David Finkel bashkëautor i ‘SCALE: SEVEN PROVEN PRINCIPLES TO GROW YOUR BUSINESS AND GET YOUR LIFE BACK’ ka bërë një shkrim kur shpjegon dy gjë thelemore që sipas tij, çdo menaxher duhet t’i mbaj nën kontroll.
“Ekipi juaj kërkon nga ju udhëzime se si të merreni me situata të vështira dhe sjellja juaj ose do t’u tregojë atyre mënyrën e duhur për t’u marrë me gjërat që duhet dhe me çfarë sduhet marrë.” shkruan Finkel.

“Kjo do të bëhet një çështje më e madhe gjatë rrugës kur të përpiqeni të rrisni biznesin tuaj. Të jesh në gjendje të vëzhgosh çdo vendim dhe çdo sjellje të punonjësve bëhet praktikisht e pamundur, kështu që krijimi i një kulture sjelljesh të mira është çelësi për të qenë në gjendje të rritësh një biznes të pavarur pronar në rrugë.” shton ai.

Mendësia e rritjes. 
Fusha e parë që duhet të mbani nën kontroll, shkruan Finkel, ka të bëjë me mentalitetin tuaj. Konkretisht, si sillenë në përditshmëri? A jeni duke u fokusuar vetëm në punën e vështirë, apo fokusoheni edhe në kryerjen e gjërave të vogëla që kanë një ndikim më të madh? Ku po fokusoheni me stafin tuaj? Nëse modeloni një mentalitet rritjeje, ekipi juaj do të fillojë ta marrë parasysh dhe të fillojë të bëjë të njëjtën gjë. Nëse vlerësoni mentalitetin e rritjes së ekipit tuaj dhe i lejoni ata të ndihmojnë në prioritizimin e detyrave dhe projekteve që do të lëvizin gjilpërën, ata do të bëjnë të njëjtën gjë për ata që menaxhojnë. Dhe së shpejti do të keni një mentalitet të rritjes në mbarë kompaninë.
Lexo: Albana Murra, shqiptarja e cila është pjesë e Discovery channel
Inteligjenca emocionale.
Për Finkel një fushë tjetër themelore është inteligjenca emocionale. Kjo është ajo që bëni kur jeni të stresuar, të frikësuar, të nxituar. Mënyra se si drejtoni gjatë periudhave të stresit ose trazirave është ajo që e bën me të vërtetë një lider lider, ndaj praktikoni dhe tregoni inteligjencë emocionale për ekipin tuaj. Është mirë të jesh i pambrojtur dhe të pranosh kur diçka nuk funksionoi ashtu siç synonit, por për sa kohë që rriteni dhe mësoni nga përvoja dhe e trajtoni atë në një mënyrë të pjekur, ekipi juaj do të ndjekë shembullin. Duke i kushtuar vëmendje mentalitetit tuaj dhe inteligjencës tuaj emocionale, ju po përgatitni ekipin tuaj për sukses afatgjatë.  inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0