16 Fraza që do t’ju bëjnë të dukeni pak profesionalë në takime pune


Vetëm pak prej nesh vërtet kënaqen gjatë mbledhjeve të punës. Pjesë e arsyes për këtë është fakti së për një arsye ose tjetrën, mbledhjet mund të jenë në mënyrë të veçantë joproduktive. Në fakt në një survejim të 1,000 njerëzve, provider i Intranetit, Igloo, zbuloi se plot 7% e njerëzve raportuan se mbledhjet/takimet e tyre nuk ishin produktive.

Kjo është skandaloze!

Megjithatë, Igloo e çoi kërkimin një hap më tutje, duke bërë kërkime rreth fjalëve dhe frazave që i lodhnin më shumë të pyeturit gjatë mbledhjeve. Thuaj këto fjalë gjatë takimeve tua, dhe jo vetëm që do humbasësh vëmendjen e bashkëbiseduesve, por do të dukeni shumë pak profesionistë.

1. Vëreni pak trurin në punë (49.26 %)

2. Fitime të majme (43.20 %)

3. Baza e kontaktit (39.42 %)

4. Parashtroj në tryezë (37.64%)

5. Sinergji (33.47%)

6. Rock star (32.27%)

7. Duke ecur përpara (32.08%)

8. Fito-fito (31.28%)

9. Ndryshim i modelit (24.33%)

10. Praktikat më të mira (23.83%)

11. Kthehemi mbrapsht (20.26%)

12. Strategjia e daljes (20.26%)

13. Pika veprimi (19.17%)

14. Vëzhgim i thellë (14.40%)

15. Kthimi nga investimi (11.22%)

16. Gjerësia e fashës (9.83%)

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale