16 aftësi të thjeshta sociale që do ju bëjnë më të pëlqyeshëm

16 aftësi të thjeshta sociale që do ju bëjnë më të pëlqyeshëm


Të qenit të pëlqyeshëm është plotësisht nën kontrollin tuaj.

Gjithçka që duhet është zgjuarsia për të marrë disa aftësi të rëndësishme sociale që ndërtojnë inteligjencën emocionale.

Për t’ju ndihmuar, BusinessMag ju sjell në këtë artikull 16 mënyra të thjeshta për të filluar hartimin e një “personaliteti miliona dollarësh” dhe të bëheni personi më i pëlqyeshëm në dhomë:

 • Mbani kontakt me sy
 • Buzëqeshni
 • Shfaqni entuziazëm
 • Vendosni smartphone-in tuaj në xhep
 • Jepni një shtrëngim dore të fortë
 • Thërritini njerëzit me emrin e tyre
 • Dëgjoni
 • Jo vetëm dëgjoni – dëgjoni në mënyrë aktive
 • Mësoni si ta pranoni një kompliment
 • Nëse dikush ndërpritetet, kërkojini të vazhdojnë
 • Thoni që ju vjen keq
 • Praktikoni sjellje të mirë
 • Jini të vërtetë me fjalët tuaja
 • Mos u ankoni
 • Bëjini të gjithë të ndihen të përfshirë
 • Përfundojeni një bisedë në mënyrën e duhur

burimi: BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0