14 citate të thella nga Rumi për jetën që do t’ju japin shpresë - Business Magazine Albania

14 citate të thella nga Rumi për jetën që do t’ju japin shpresë

Kush nuk e do Rumiun dhe poezitë e tij madhështore? Kanë kuptim dhe fuqi kaq të thellë për ne…


14 Citate të thella Rumi mbi jetën

1. Dje isha i zgjuar, ndaj doja të ndryshoja botën. Sot jam i mençur, ndaj po ndryshoj veten time.

2. Është rruga jote dhe vetëm e jotja. Të tjerët mund ta ecin me ju, por askush nuk mund ta ecë për ju.

3. Kudo që të jeni dhe çfarëdo që të bëni, jini të dashuruar.

4. Zemra juaj e di rrugën. Vraponi në atë drejtim.

5. Nëse gjithçka që mund të bëni është të zvarriteni, filloni të zvarriteni.

6. Kur bën gjëra nga shpirti, ndjen një lumë që lëviz në ty, një gëzim.

7. Vëri zjarrin jetës suaj. Kërkoni ata që ju ndezin flakët.

8. Përgjigjuni çdo thirrjeje që ju ngacmon shpirtin.

9. Ka një forcë jete brenda shpirtit tuaj, kërkoni atë jetë. Ka një perlë në malin e trupit tuaj, kërkoni atë. O udhëtar, nëse je në kërkim të kësaj, mos shiko jashtë, shiko brenda vetes dhe kërko atë.

10. Pse qëndroni në burg kur dera është kaq e hapur?

11. Injoroni ato që ju bëjnë të frikësuar dhe të trishtuar, që ju degradojnë përsëri drejt sëmundjes dhe vdekjes.

12. Në momentin që pranoni problemet që ju janë dhënë, dera do të hapet.

13. Gjithçka për të djeshmen ka shkuar me të djeshmen. Sot duhet thënë gjëra të reja.

14. Ka një jetë në ty, kërko atë jetë, kërko xhevahirin e fshehtë në malin e trupit tënd. amazingmemovement

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0