10 thënie motivuese nga Stephen Hawking e Leonardo da Vinci - Business Magazine Albania

10 thënie motivuese nga Stephen Hawking e Leonardo da Vinci


Motivimi nuk njeh kohë, moshë apo fushë veprimi. Tek çdonjëri prej nesh, sado të ndryshëm, e në çdo epokë, motivimi sjell thjeshtë rezultate më të mira.

Stephen Hawking 

Mos harroni të shikoni lart në yje dhe jo poshtë në këmbët tuaja.

Kurrë mos hiqni dorë nga puna juaj. Puna ju jep kuptim dhe qëllim dhe jeta është bosh pa të.

Unë jam vetëm një fëmijë që nuk është rritur kurrë. Ende vazhdoj të bëj pyetjet ‘si’ dhe ‘pse’. Herë pas here, gjej ndonjë përgjigje.

Njerëzit e qetë kanë mendjen më të zhurmshme.

Fakti që kam mbajtur aktive mendjen, ka qenë jetike për mbijetesën time, siç ka qenë ruajtja e sensit të humorit.

Leonardo da Vinci

Kam kuptuar se njerëzit që kanë arritur diçka rrallë rehatohen për t’i lënë gjërat të ndodhin vet. Ata ngrihen dhe i bëjnë gjërat të ndodhin.

Jeta është shumë e thjeshtë: Ti bën disa gjëra. Shumica dështojnë. Disa funksionojnë. Ti më pas bën më shumë gjëra që funksionojnë. Nëse ia del, të tjerët fillojnë të të kopjojnëy. Më pas ti bën diçka tjetër. Hileja është të bësh diçka tjetër.

Më pëlqejnë ata që arrijnë të qeshin edhe kur kanë probleme, që gjejnë forcë te shqetësimet dhe rriten duke reflektuar.

Përvoja nuk gabon kurrë; vetëm gjykimet e tua gabojnë duke i premtuar vetes për efektet që nuk janë shkaktuar nga përvoja e mjaftueshme.

Kënaqësia më e madhe është kënaqësia e të kuptuarit.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0