10 shfaqje televizive që çdo sipërmarrës duhet të shikojë në Netflix  - Business Magazine Albania

10 shfaqje televizive që çdo sipërmarrës duhet të shikojë në Netflix 

Nëse papritur e keni gjetur veten me shumë kohë të lirë në shtëpi, shfaqjet televizive dhe dokumentarët mund të jenë një mënyrë e shkëlqyer për të mbushur orët shtesë. Ato mund t’ju ndihmojnë të rikarikoheni dhe të relaksoheni, dhe madje mund të mësoni diçka të vogël gjatë procesit. 

Nëse zgjidhni shfaqjet e duhura, nuk do të gjeni vetëm një ikje shumë të nevojshme; mund të merrni gjithashtu një nxitje frymëzimi për t’ju ndihmuar t’i shihni gjërat nga një këndvështrim tjetër. Në këtë artikull ju sjellim 10 shfaqje që duhen parë për t’u shtuar në listën tuaj të Netflix. 

  1. Dirty Money

Ky dokumentar i shkëlqyeshëm dhe tërheqës me siguri do t’ju mbërthejë pas ekranit dhe do t’ju bëjë ta shikoni deri në fund. 

Pse duhet ta shikoni? Dirty Money zhytet thellë në mashtrimin dhe lakminë e korporatave përmes një vështrimi të thellë të disa skandaleve për të cilat ndoshta keni dëgjuar (por mund t’i keni harruar) ose kurrë nuk i keni kuptuar plotësisht në fillim. 

Çfarë do të përfitoni prej tij: Çdo episod mbulon një aspekt të lakmisë dhe korrupsionit. Nga kreditë gjymtuese të ditës së pagesës deri te prodhuesit e makinave që mashtrojnë e deri te pastrimi i parave për kartelet, seriali ju çon në një udhëtim magjepsës përmes të këqijave dhe keqbërjeve të korporatave. 

Lexoni: 7 filma në Netflix që duhet të shikojnë të gjithë sipërmarrësit

  1. Suits

I vendosur në një firmë juridike imagjinare në qytetin e New York, Suits ndjek një person të talentuar që ka brakstisur kolegjin, i cili punon si bashkëpunëtor juridik, pavarësisht se nuk ka ndjekur kurrë shkollën juridike. Dy personazhet kryesore të shfaqjes, Harvey dhe Majk, japin mësime për besimin dhe guximin dhe tregojnë se sa larg mund të shkoni nëse dikush thjesht beson në ju. 

Pse ta shikoni? Gjatë shtatë sezoneve, Suits përdor humor të zgjuar në vendin e punës për të përshkruar sesi personazhet përballen me situata të vështira dhe gjithmonë dalin në krye. 

Çfarë do të përfitoni prej tij: Shfaqja mbështet këmbënguljen, rëndësinë e respektimit të etikës së dikujt dhe nevojën për komunikim të fortë. Është një mënyrë e shkëlqyer për të mësuar rreth negociatave dhe lundrimit në situata komplekse të korporatës. 

  1. Workin’ Moms

Kjo komedi që tregon të vërtetën për prindërit që punojnë gjen humorin mes stresit të përpjekjes për të mbajtur një ekuilibër punë-jetë. Workin’ Moms përshkruan një grup mikeshash që përballen me sfidat e të qenit nëna që punojnë dhe përballen me situata të vështira në vende pune me ritme të shpejta dhe konkurruese. 

Pse ta shikoni? Seriali i kalon portretet e lodhura dhe stereotipike njëdimensionale që jemi mësuar t’i shohim në shumë sitcome. Kjo shfaqje ndihet e vërtetë në mënyrën se si portretizon njerëzit që përpiqen të balancojnë jetën në shtëpi, prindërimin dhe qëllimet profesionale. Është gjithashtu shumë argëtuese! 

Çfarë do të përfitoni prej tij: Shfaqja nuk ka frikë të përshkruajë realitetin më pak se idilik të asaj që përballen nënat që punojnë, por e bën këtë në një mënyrë të ngjashme që gjen humorin në jetën e përditshme. Pra, nëse jeni duke balancuar të qenit një sipërmarrës i ashpër, ndërkohë që kujdeseni për një ose dy njerëz të vegjël, dhe gjithashtu po përpiqeni të ruani një marrëdhënie, kjo shfaqje është për ju. 

  1. The Mind, Explained

Mendja e njeriut shpesh konsiderohet si një mister i madh. Por shkencëtarët kanë bërë shumë punë për të zbuluar enigmën se si funksionon truri ynë. 

Pse ta shikoni? The Mind, Explained është një dokumentar i Netflix që paraqet funksionet e brendshme të trurit tonë. Ju kalon nëpër pesë nga pjesët më intriguese të mendjes sonë, që mbulojnë kujtesën, ëndrrat, ankthin, vëmendjen dhe psikedelikët. 

Çfarë do të përfitoni prej tij: Si një sipërmarrës, sa më shumë të mund të zbuloni misteret e mendjes dhe të kuptoni se si mendojnë njerëzit dhe çfarë i bën ata të dallojnë, aq më mirë mund ta përfshini këtë njohuri në strategjitë tuaja të marketingut dhe biznesit. 

  1. The Office

Ky sitcom humoristik ofron shfaqje komike dhe personazhe të shkëlqyera që do t’i doni. Është kaq tërheqëse, saqë do të vazhdoni të kaloni nëpër episode pa e kuptuar. 

Pse ta shikoni? The Office është një studim i thellë në sjelljen njerëzore dhe ofron disa mësime gazmore se çfarë nuk duhet bërë në vendin e punës.  

Çfarë do të përfitoni prej tij: Shfaqja tregon historinë e kulturës bashkëkohore të vendit të punës dhe punëve pa rrugëdalje në të cilat njerëzit shumë shpesh përfundojnë. E megjithatë ka kuptim dhe shpresë, së bashku me shumë humor, në jetët e përditshme. The Office do të pohojë zgjedhjen tuaj për të qenë një sipërmarrës dhe pse ju kërkoni rrugën tuaj në jetë dhe në biznes. 

  1. Broken

Broken përbëhet nga episode të pavarura hetimore që eksplorojnë proceset e prodhimit dhe forcat kulturore që qëndrojnë pas kërkesës për lloje të ndryshme produktesh, duke përfshirë makeup, cigaret elektronike, mobiljet dhe plastikën. Çdo episod gërmon nën sipërfaqe për të zbuluar strukturat e korruptuara dhe jofunksionale të këtyre industrive. 

Pse ta shikoni? Ky serial do t’ju bëjë më të mençur si pronar biznesi dhe konsumator. Episodet shqyrtojnë sesi reklamat me influencues dhe marketingu krijojnë kushte ku lulëzon makeup i falsifikuar, adoleshentët bëhen të varur nga droga, mobiljet e disponueshme vrasin dhe korporatat përdorin plastikë njëpërdorimshe. 

Çfarë do të përfitoni prej tij: Seriali ofron një pamje të frikshme, por tërheqëse të ndikimeve të plotfuqishme të globalizmit, kulturës konsumatore, dëshirës së markës dhe prodhimit masiv që formësojnë botën e marketingut. Shfaqja përforcon mësimin vendimtar se praktikat mashtruese të marketingut dhe biznesit janë gjithmonë të gabuara. 

  1. Better Call Saul

Nëse jeni adhurues i Breaking Bad, atëherë shikimi i këtij seriali është një detyrim. (Dhe nëse nuk e keni parë Breaking Bad, është koha për t’u futur në atë serial! Bëhet fjalë për një mësues kimie të shkollës së mesme, i cili vendos të përdorë talentin e tij për t’u bërë zot droge.) 

Pse ta shikoni? Ashtu si paraardhësi i tij, Better Call Saul është një dramë moderne tërheqëse, me humor të errët, që ju bën ta shikoni. 

Çfarë do të përfitoni prej tij: Ky serial tregon historinë e origjinës së avokatit Saul Goodman. Sauli ka shumë mësime të rëndësishme për sipërmarrësit, të tilla si të mësoni se kur duhet të ndërmerrni rreziqe në rritjen e tregut tuaj dhe të mishëroni një qëndrim “shtiruni derisa t’ia dilni”. Sigurisht, sukseset e tij mbeten në hije nga mënyrat imorale dhe të diskutueshme që ai i arrin ato. Por ne mund të mësojmë nga sjellja e tij e paskrupullt dhe të qeshim gjatë rrugës. 

  1. Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates

Ky ka qenë një nga dokumentarët më të përfolur për mirë. Bill Gates, manjat i softuerit, ka qenë kryesisht një mister për botën, por ky serial kërkon t’u japë shikuesve një paraqitje të shkurtër se kush është ai në të vërtetë në thelbin e tij. 

Pse ta shikoni? Ky dokumentar me tre pjesë nga Netflix ofron një pamje të pandryshuar të anës njerëzore të bashkëthemeluesit të Microsoft. 

Çfarë do të përfitoni prej saj: Është e rrallë që ne kemi një qasje kaq intime me dikë si Gates, dhe këto seri bëjnë një punë të jashtëzakonshme për të përcaktuar se çfarë e bën mendjen e tij të ndryshme dhe karakteristikat që e bënë atë një nga njerëzit më të pasur në botë. Seriali përfshin histori nga dy motrat e tij, gruaja e tij, bashkëpunëtorët aktualë dhe ish-punëtorët, miqtë dhe zëri i bashkëthemeluesit të ndjerë të Microsoft, Paul Allen. 

Lexoni: 10 filmat më të mirë për t’ju ndihmuar të imagjinoni inteligjencën artificiale

  1. Mad Men

Kjo shfaqje ka qenë rrotull, kështu që ka të ngjarë që ju të keni dëgjuar për të, por ndoshta nuk keni pasur rastin ta shikoni. Tani është një kohë e shkëlqyeshme për t’u zhytur në këtë serial marketingu me 92 episode dhe dramë, që tregon jetën e drejtuesve të reklamave të viteve 1960 në një epokë ku çdo gjë mund të tregtohej me etiketën e duhur.  

Pse ta shikoni? Mad Men ofron një pamje magjepsëse të funksionimit të brendshëm të jetës së agjencisë së reklamave, duke përfshirë strukturën e saj të biznesit, ndërveprimet me klientët dhe procesin krijues, dhe nuk e injoron seksizmin e përhapur.  

Çfarë do të përfitoni prej tij: Në një epokë kur konsumizmi ishte i barabartë me lumturinë për shumë njerëz, ky serial ofron këshilla të shkëlqyera se si të çiftoni strategjitë e marketingut duke fituar lumturinë e klientit. Dhe lumturia është ajo që reklamat po shesin vërtet, apo jo? 

  1. Girlboss

Ky serial bazohet në autobiografinë e vetë vajzës së shefit, Sophia Amoruso, CEO dhe themeluese e Nasty Girl dhe një sipërmarrëse femër frymëzuese. Edhe pse kjo shfaqje zgjati vetëm një sezon, bëri një punë të shkëlqyer për të treguar se çfarë duhet për ta bërë atë të funksionojë në biznes. Bazuar në librin me të njëjtin emër, Girlboss është në thelb historia personale e Amoruso, me pak më shumë dramë të shtuar. 

Pse ta shikoni? Seriali përshkruan përpjekjet e Amoruso për të kapërcyer pengesat në rrugëtimin e saj drejt suksesit me markën e saj të modës vintage Nasty Gal. 

Çfarë do të përfitoni prej saj: Ashtu si përralla klasike e Silicon Valley për fillimin e një biznesi nga një garazh, Amoruso e filloi Nasty Gal nga dhoma e saj e gjumit në moshën 22-vjeçare. Ju e shikoni atë duke prekur fundin dhe më pas duke u ringritur, duke filluar nga e para dhe duke gjetur rrugën e saj drejt suksesit. Ju shikoni pasionin e saj për atë që bën dhe gatishmërinë e saj për t’i dhënë gjithçka idesë së saj. 

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0