10 rregulla suksesi nga bankieri i Wall Street - Business Magazine Albania

10 rregulla suksesi nga bankieri i Wall Street

rregulla suksesi

Për kë kalon 4 dekada punë në Wall Street si mund të jetë testamenti? Shumë prej shum mendojnë të ardhura dhe pasuri të paluajtshme për familjen, organizata në nevojë, organizata për fëmijë apo kulte fetare.

Por jo, Richard Jenrette, bashkëthemelues i bankës së investimeve Donaldson, Lufkin & Jenrette në vitin 1959, në moshën 89 vjeçare, para se të largohej nga jeta la “testatment” një listë me rregulla për sukses – në financa dhe në jetë. Ja 10 prej rregullave të listëts së quajtur “Ajo që mësova”:

1. Ji krenar! Duhet të dish vlerën e vetes.
2. Planifiko më përpara, por qëndro i përgatitur kur mundësitë vijnë vetë.
3. Ktheji Problemet në Mundësi. Problemet krijojnë mundësi për ndryshim.
4. Bëj qejf – por jo gjatë gjihë kohës!
5. Qëndro në skuadrën e Ëngjëjve. Vish Kapelen e Bardhë.
6. Mos prish ura.
7. Qëndro brenda në lojë. Kjo është e vetmja gjë që duhet të bësh. Mos u dorëzo!
8. Kujto – Bekimi më i madh në jetë është një mik i mirë! Mos i harroni miqtë e vjetër, një ditë mund të keni nevojë për ta.
9. Mundohu të jesh i mirë dhe thuaj shpesh “faleminderit”!
10. Ji i pastër, i rregullt dhe i veshur në mënyrë të përshtatshme sipas moshës. Ji i vëmendshëm ndaj trendeve të kohës. Kërko të dukesh sharmant. Mëso të flasësh mirë. Mos përdor fjalor banal, kjo të ul shumë pikë.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0