10 rregulla suksesi nga bankieri i Wall Street

rregulla suksesi

Për kë kalon 4 dekada punë në Wall Street si mund të jetë testamenti? Shumë prej shum mendojnë të ardhura dhe pasuri të paluajtshme për familjen, organizata në nevojë, organizata për fëmijë apo kulte fetare.

Por jo, Richard Jenrette, bashkëthemelues i bankës së investimeve Donaldson, Lufkin & Jenrette në vitin 1959, në moshën 89 vjeçare, para se të largohej nga jeta la “testatment” një listë me rregulla për sukses – në financa dhe në jetë. Ja 10 prej rregullave të listëts së quajtur “Ajo që mësova”:

1. Ji krenar! Duhet të dish vlerën e vetes.
2. Planifiko më përpara, por qëndro i përgatitur kur mundësitë vijnë vetë.
3. Ktheji Problemet në Mundësi. Problemet krijojnë mundësi për ndryshim.
4. Bëj qejf – por jo gjatë gjihë kohës!
5. Qëndro në skuadrën e Ëngjëjve. Vish Kapelen e Bardhë.
6. Mos prish ura.
7. Qëndro brenda në lojë. Kjo është e vetmja gjë që duhet të bësh. Mos u dorëzo!
8. Kujto – Bekimi më i madh në jetë është një mik i mirë! Mos i harroni miqtë e vjetër, një ditë mund të keni nevojë për ta.
9. Mundohu të jesh i mirë dhe thuaj shpesh “faleminderit”!
10. Ji i pastër, i rregullt dhe i veshur në mënyrë të përshtatshme sipas moshës. Ji i vëmendshëm ndaj trendeve të kohës. Kërko të dukesh sharmant. Mëso të flasësh mirë. Mos përdor fjalor banal, kjo të ul shumë pikë.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale