10 qytetet amerikane ku puna në distancë paguhet 100,000 dollarë ose më shumë - Business Magazine Albania

10 qytetet amerikane ku puna në distancë paguhet 100,000 dollarë ose më shumë

Punët e vërteta në distancë janë të vështira për t’u gjetur. FlexJobs zbuloi se rreth 95% e punëve në distancë kanë kërkesa gjeografike, pavarësisht nëse është një rajon, shtet, apo qytet specifik.

Por, disa qytete të SHBA ofrojnë punë në distancë që paguajnë 100,000 dollarë ose më shumë se të tjerat, sipas një studimi të ri nga Ladders.

Punëdhënësit e vendosur në këto zona ofrojnë më shumë vende pune që i lejojnë punonjësit të punojnë nga kudo, si dhe punë në dsitancë që janë specifike për vendndodhjen, gjë që i lejon punonjësit të punojnë nga shtëpia për sa kohë që mbeten brenda kufijve të caktuar gjeografikë, pavarësisht nëse është një shtet specifik, qytet. , shteti apo edhe rajoni i vendit.

Lexo edhe: IWG, kompania lider vjen në Shqipëri/ Puna hibride në rritje, pasuritë e paluajtshme të sotme janë vendi i punës të së nesërmes

Ladders identifikoi 10 qytetet kryesore me numrin më të madh të listimeve për punë në distancë që paguajnë të paktën 100,000 dollarë.

10 qytetet më të mira për të gjetur një punë në distancë që paguan 100,000 dollarë në vit ose më shumë

San Francesko

Nju Jork

Uashington D.C.

Boston

Çikago

Los Anxhelos

Seattle

Austin

Atlanta

Dallas

Që nga fillimi i pandemisë Covid-19, shkencëtarët e të dhënave në Ladders kanë gjurmuar të dhënat e punës në distancë nga 50,000 punëdhënësit më të mëdhenj të Amerikës së Veriut. Para pandemisë, vetëm 4 për qind e vendeve të punës ishin të disponueshme nga distanca – deri në fund të vitit 2021, megjithatë, ky numër “kapërceu” në 18 për qind, dhe tani, në fund të vitit 2022, është dyfishuar në 36 për qind, sipas hulumtimit të tyre./ CNBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0