10 fraza toksike që duhet t’i hiqni nga fjalori juaj - Business Magazine Albania

10 fraza toksike që duhet t’i hiqni nga fjalori juaj

10 fraza toksike që duhet t’i hiqni nga fjalori juaj
Idealisht, në çdo ndërveprim në vendin e punës, takime , telefonata, email, bisedat tona duhet të jenë pozitive dhe konstruktive. Por jo gjithmonë janë kështu. Diskutimet mund të jenë të ftohta dhe nënçmuese, duke u shndërruar në mjete për kulturën toksike veçanërisht kur njerëzit bëjnë komente për racën, gjininë, moshën, aftësinë dhe orientimin që minojnë identitetet. 10 fraza toksike që duhet t’i hiqni nga fjalori juaj:

1. “Ne e kemi punuar gjithmonë në këtë mënyrë.”
Kjo tregon që ju keni një mentalitet fiks dhe se jeni rezistent ndaj ndryshimeve ose sugjerimeve. Për shkak se ju jeni duke lënë të kuptohet se asgjë nuk është e gabuar me standardin aktual, ju rrezikoni të mbytni motivimin dhe inovacionin. Në vend të kësaj mund të thoni: “Ne e kemi bërë gjithmonë në këtë mënyrë, por le të shohim nëse është koha për të ndryshuar praktikat.”
2. “Në kohën time, e kishim edhe më keq.”

Kjo thotë se duhet pritur vuajtja, sikur dhimbja e së shkuarës justifikon dhimbjen e sotme. Çfarë të thuash në vend të kësaj: “Në kohën time, e kishim shumë më keq dhe jam shumë i lumtur që është më mirë për ty. Çfarë mund të ndryshojmë për ta bërë akoma më të mirë?”

3. “Është më mirë të mbajmë private informacionet tona të pagave.”
Kjo thotë që ju mbroni marrëveshjet speciale dhe nuk vlerësoni transparencën. Si rezultat, grupe të veçanta (p.sh. gratë dhe pakicat racore) mbeten të cenueshme ndaj pabarazive në paga. Mbajtja e pagave të fshehta ul performancën e punonjësve, tregojnë studimet. Mund të çojë gjithashtu në dyshimin se ka mungesë llogaridhënieje me boshllëqet në paga.
4. “Ne zgjodhëm “filanin” se ka më shumë përvojë.”

Ky mesazh jep idenë se përvojës ju i jepni më shumë përparësi se potencialit, motivimit dhe diversitetit. Në vend të kësaj mund të thuash: ”[X person] ka më shumë përvojë dhe do të ketë mundësi të tjera. Ne morën [personin Y] bazuar në potencialin e tij të fortë.”

5. “Ne nuk kemi kufizime të mandatit.”

Kjo thotë se ju po ruani status quo-në dhe se liderët aktualë i meritojnë pozicionet e tyre pafundësisht. Çfarë mund të thoni në vend të kësaj: “Ne vlerësojmë t’u japim të gjithëve një radhë. Individët dhe organizatat rriten me udhëheqje të rradhës.”

6. “A mund ta dokumentoni atë incident në një email?”

Kjo thotë se zbulimi i një incidenti mund të mos jetë konfidencial ose anonim. Ndërsa disa gjëra duhet të raportohen, kur sistemi kërkon që të dokumentoni detaje, njeriu shqetësohet për hakmarrjen. Kjo frikë nga pasojat mund të zvogëlojë mundësinë e raportimit krejtësisht. Mund të provoni të shpreheni kështu: “Le të dalim me formulime që ju mbajnë të mbrojtur dhe fokusohen në këtë çështje.”

7. ”[X personi] nuk e kishte menduar atë që tha.”

Kjo në thelb përkthehet si: “E dëgjoj ankesën tuaj, por po mbroj personin tjetër dhe po ju diskreditoj.” Çfarë të thuash në vend të kësaj: “Faleminderit që e ndatë këtë. Le të gjejmë një mënyrë për t’ju mbështetur dhe për të adresuar sjelljen e tij.”

8. “Nuk po ndihem shumë mirë. Por unë do të përpiqem të marr pushtetin gjatë ditës.”

Kjo tregon se ju e neglizhoni shëndetin tuaj. Të mburresh për të përballuar dhimbjen, infeksionin ose krizën e shëndetit mendor nuk është një simbol nderi.Gjithashtu i pafuqizon njerëzit që kujdesen për veten e tyre. Ne duhet të kujdesemi për veten fizikisht, mendërisht dhe emocionalisht.

9. “Mbajeni këtë mes nesh, pasi nuk janë lajmet e mia për t’u ndarë”.

Kjo thotë se ju po komprometoni me vetëdije privatësinë dhe besimin. Çfarë mund të thuash në vend të kësaj: “Për mua është më mirë t’i mbaj private informacionet rreth tyre. Unë rekomandoj t’u drejtoheni drejtpërdrejt atyre.”

10. “A mund të ma dërgoni sonte?”
Kjo do të thotë që ju nuk i respektoni kufijtë. Sigurisht, afatet mund të jenë kritike dhe mund të bëhen përjashtime. Megjithatë, kërkesa e vazhdueshme për kohën tonë personale ngjall pakënaqësi dhe djegie, veçanërisht nëse kjo kohë është e pakompensuar. cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0